Hogyan segítenek az orrcseppek?

A náthás orrdugulás az emberiséggel egyidős probléma: évezredekkel ezelőttről is maradt fenn recept az enyhítésére. Szerencsére ma már a gyökereknél és a mirhánál hatékonyabb gyógyszerek is rendelkezésünkre állnak. Nézzük, hogyan hatnak ezek.

Annak, ha valaki nem tud rendesen az orrán keresztül levegőt venni, sokféle oka lehet. Ezek közül a leggyakoribb a náthás orrdugulás , amelyet légúti fertőzés és allergia egyaránt kiválthat. Az esetek nagy részében szerencsére a rendelkezésünkre álló orrtisztító szerek, cseppek vagy spray-k sikeresen enyhítik a tüneteket, szabaddá teszik a légutakat. Az orrlégzés akadályozottságát, vagyis az orrjáratok beszűkülését, elzáródását okozhatja az irritált nyálkahártya által ilyenkor bővebben termelődő orrváladék besűrűsödése, beszáradása, illetve maga a helyi gyulladás miatt duzzadt, ödémás nyálkahártya is. Az orrdugulás megszüntetése mindkét esetben más-más hatóanyagot igényel.

orrspray, orrcsepp, orrkenőcs, orrdugulás, nátha, influenza, influenzaszezon
Tényleg tönkre teheti az orrot az orrcsepphasználat?Fotó: Getty Images

Ezért van szükség kéményseprésre

A megfázás kezdeti szakaszában , ha enyhébbek a tünetek, vagyis ha tudunk az orrunkon át lélegezni, csak szárazabbnak, érzékenyebbnek érezzük orrunk nyálkahártyáját, akkor elegendő lehet a nyálkahártya nedvesítése. Ehhez az emberi testnedvek sótartalmához legjobban hasonlító élettani sóoldat vagy steril tengervizes orrcsepp, orrspray ajánlható. Van olyan készítmény is, amelybe a sós oldaton kívül eukaliptuszolajat, mentolt, kámfort is tesznek. Szintén elegendő a nedvesítés, nincsen szükség kémiai hatóanyagra, ha csak a besűrűsödött, beszáradt orrváladékot kell fellazítani, oldani, hogy könnyebben eltávolítható legyen.

Azonban ha az alapos orrfúvás sem enged szabad utat a levegőnek, akkor nemcsak az orrváladék okozza az orrdugulást , hanem az orrnyálkahártya duzzanata is. Ezekben az esetekben javasolják a nyálkahártya-lohasztó, érösszehúzó hatóanyagot is tartalmazó orrcseppek használatát.

Az egyik ilyen, vasoconstrictor hatású anyag az ephedrin, amelyet évezredekkel ezelőtt, Kínában már ismertek (legalábbis ephedrint tartalmazó gyógynövényt használtak a nátha tüneteinek enyhítésére). Ennek alkaloidáját 1887-ben izolálták. A XX. században sorra fedezték fel az egyre modernebb hatóanyagokat, a naphazolint, majd az oxi- és xilometazolt. Ezek lohasztják a nyálkahártya duzzanatát, összehúzzák a hajszálerek falát, csökkentik a váladéktermelést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hét napnál ne tovább!

A Fül-Orr-Gégész Szakmai Kollégium ajánlása szerint azonban figyelni kell arra, hogy a nyálkahártya-lohasztó orrcseppek használata ne legyen hosszabb hét napnál. Erre az elővigyázatosságra azért van szükség, mert ennél hosszabban tartó alkalmazás során kialakulhat az ún. gyógyszer okozta orrnyálkahártya-gyulladás (rinitisz medikamentóza), aminek tünetei maguk is náthára emlékeztetnek, például orrnyálkahártya duzzanattal járnak. Az orrcseppek tartós használata azért sem kívánatos, mert ezek általában benzalkónium-klorid tartósítószert is tartalmaznak, hogy megakadályozzák az oldatban a mikroorganizmusok elszaporodását. Ez a vegyület azonban huzamosabb használat esetén káros hatással van a légutak nyálkahártyájának tisztulását segítő csillószőrökre is.

A szakmai kollégium egyébként is azt ajánlja, hogy ha a felső légúti hurut, a gátolt orrlégzés, orrváladékozás a kezelés ellenére 7-10 nap alatt nem javul, keressenek fel egy fül-orr-gégészeti szakrendelőt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.