Így válhatnak hatékonyabbá az oltások

Az immunrendszer segítő sejtjeinek egy különleges csoportját fedezték fel egerekben kutatók, ezek a sejtek hosszan megtelepednek a tüdőben egy fertőzés után, és támogatják az immunrendszert egy mutálódott influenzavírussal való újabb fertőzés elleni harcban. E sejtek ráadásul egy hatékonyabb influenzaoltás kulcsai is lehetnek.

Szívbetegeknek ezért életmentő az influenzaoltás Mind a korai elhalálozás, mind a súlyos szövődmények kockázatát csökkenti szívbetegek esetében az influenza elleni védőoltás - derült ki egy új kutatásból. Részletek itt .

Az influenza elleni oltásokat minden évben az aktuálisan terjedő influenzatörzshöz kell igazítani, ez azonban a közeljövőben akár meg is változhat. Carolyn King bázeli kutató és munkatársai ugyanis egerek tüdejében bizonyos immunsejtek két olyan típusát azonosították, amelyek az influenzavírussal való megfertőződés után még hosszan a szövetekben maradnak. Ezek az úgynevezett helper, vagyis segítő T-sejtek (TH-sejtek) gyorsan és hatékonyan támogatják az immunrendszert egy új, kissé megváltozott, azaz mutálódott influenzavírussal való fertőződés esetén is.

Ezek a TH-sejtek érdekes kiindulópontjai lehetnek a hosszabban hatásos influenzaoltásoknak - vélik a kutatók. Fotó: Getty Images
A TH-sejtek érdekes kiindulópontjai lehetnek a hosszabban hatásos influenzaoltásoknak - vélik a kutatók. Fotó: Getty Images

Két típus különböző feladatokkal

"Ezek a TH-sejtek érdekes kiindulópontjai lehetnek a hosszabban hatásos influenzaoltásoknak" - mondta David Schreiner, a Bázeli Egyetem munkatársa. Az emlékezősejtek két típusa különböző feladatot végez - közölték a tudósok a Science Immunology című tudományos lapban. Az egyik típus egy fertőzés visszatérése esetén jeladó anyagot bocsát ki, hogy a többi immunsejt halálosabb eszközökkel vehesse fel a harcot a vírusokkal szemben. A másik típus az antitesteket termelő B-sejteket támogatja - írták a szakértők.

Az oltóanyagok, amelyek ezeknek a speciális TH-sejteknek a képződését támogató hatóanyagokat tartalmaznak, hatékonyabbá teszik a védekezést a mutálódó influenzavírusok ellen. Az immunrendszer most felismert védekező módszerei légúti betegségeket okozó más kórokozókkal való ismételt megfertőződés esetén is működhetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra