Az orrváladék nem tartozik azok közé a dolgok közé, amelyeket szeretünk nézegetni, pedig érdemes lehet vetni rá egy pillantást – bizonyos állapotok, betegségek ugyanis hatással lehetnek a színére. Bár konkrét diagnózist önmagában az orrváladék színe alapján értelemszerűen nem lehet felállítani, a látottak segíthetnek annak kiderítésében, hogy mi a baj, merre érdemes vizsgálódni. A SELF szakembereket kérdezett arról, hogy melyik árnyalat mire utalhat.
Tiszta, átlátszó
Mint arra dr. Erich P. Voigt, a NYU Langone Medical Center fül-orr-gégészeti tanszékének docense rávilágított, az egészséges orrváladék tiszta, átlátszó és vizes állagú. Dr. Raj Sindwani, a Cleveland Clinic fül-orr-gégésze ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy hiába stimmelnek az említett paraméterek – ha az orrváladék a szokásosnál bőségesebb, az már problémát jelezhet. Ilyenkor ugyanis az orrunk valószínűleg megpróbál megszabadulni valamilyen, a szervezet számára kellemetlen dologtól, például allergéntől vagy irritáló anyagtól. Dr. Voight arról is beszélt, hogy amennyiben néhány napig tiszta, de bőséges orrváladék ürül, és emellett olyan tüneteink is vannak, mint a köhögés, a láz vagy az általános rossz közérzet, az enyhe felső légúti fertőzésre utalhat.
Zavaros vagy fehér
Zavaros vagy fehér, sűrű orrváladék, amelyet ráadásul nagyon nehéz kifújni, több okból is jelentkezhet – mondta Dr. Sindwani. Az egyik az allergia – például a poratka-allergia, amely egész évben előidézhet allergiás tüneteket –, de dehidratáltság is állhat a háttérben, az orrváladék ugyanis – még ha ez sokak számára furcsán is hangozhat – tükrözi a szervezetünk hidratáltsági szintjét. Az szintén elképzelhető, hogy megfertőződtünk valamivel, ami miatt az orrjáratainkban lévő szövetek begyulladtak; ez lelassítja a váladék mozgását, amelyet ráadásul fehérebbnek is láthatunk a szokásosnál.
Sárga vagy zöld
Amikor az orrváladék színe zöldre vagy sárgára vált, az azt jelenti, hogy elkaptunk egy fertőzést, ami immunreakciót váltott ki, és hatására megnövekedett a véráramlás a gyulladásos területen. Dr. Sindwani hangsúlyozta, vannak olyan fertőzésellenes sejtek, amelyek az adott kórokozó körül koncentrálódnak. Ezeknek a sejteknek, például a fehérvérsejteknek az együttes jelenléte okozhatja, hogy az orrváladék sárgának vagy zöldnek tűnik. A szakember hozzátette: nem igaz, hogy a váladék színe alapján 100 százalékos biztonsággal meg lehet mondani, hogy bakteriális vagy vírusos fertőzésről van szó. Az is ugyanolyan fontos, hogy a beteg hogy érzi magát, milyen tünetei vannak és mióta tart a betegség.
Rózsaszín, piros vagy barna
Bár nagyon riasztó lehet, ha a fent említett árnyalatokat látjuk a zsebkendőn, nem kell rögtön pánikba esni. Dr. Sindwani szerint a váladék jellemzően akkor lesz rózsaszín, piros vagy barna, ha valamilyen sérülés, trauma vagy irritáció érte az orrnyálkahártyát, és emiatt néhány apró ér megpattant. Ez legtöbbször olyankor következik be, amikor túl erősen és gyakran fújjuk az orrukat, ami károsíthatja az orr belsejét bélelő membránokat. A membránoknak egyébként az sem tesz jót, hogy télen a fűtés miatt nagyon szárazzá válik a beltéri levegő – szögezte le dr. Voight. A szakember ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy amennyiben rendszeresen észlelünk vért az orrváladékban, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy kizárhassuk a súlyosabb betegségeket.
Fekete
Fekete orrváladék általában dohányosoknál jelentkezik; a sötét árnyalatot a cigaretta égésekor keletkező káros anyagok magyarázzák – mutatott rá dr. Sindwani. De az is előidézheti a rémisztő színt, ha túlságosan ki vagyunk téve az olyan szennyező anyagoknak, mint a kipufogógáz. Gombás fertőzés ugyancsak állhat a háttérben, ez azonban rendkívül ritka, és általában csak nagyon beteg, legyengült immunrendszerű embereknél fordul elő, például kemoterápiás kezelés alatt álló rákos betegeknél.