"Meghalni sincs időm"
Egyre többször fordul elő, hogy munkahelyeken, irodákban, sőt, még ügyfélszolgálatokon is kivörösödött orrú, hurutos szemű, láztól piros arcú embereket láthatunk. Az illető ilyenkor többnyire restelkedve mentegetőzik: "jaj, ez csak egy kis megfázás, nem kapja el tőlem senki, nem fertőző, de hát sok a munkám, nem mehetek haza".
Lássuk be: már a kiindulás is téves. A náthát ugyanis a legtöbbször vírus okozza, ami bizony, fertőző, így a beteg ember egy-egy tüsszentéssel, köhögéssel vírusok millióit "teríti" maga köré. Másrészt, ha valakinek valóban sok a munkája, épp emiatt járna jobban, ha igyekezne mihamarabb meggyógyulni, néhány nap alatt megszabadulni a betegségétől, nehogy valami szövődmény esetleg sokkal hosszabb ideig munkaképtelenné tegye majd. A népi bölcsesség egyébként azzal intézi el a munkamániásokat, akiknek nincs idejük betegnek lenni: "nélkülözhetetlen emberekkel van tele a temető". Morbiditásában is súlyos igazságot tartalmaz ez a szólás.
Udvariatlanság, sőt több
Súlyos tapintatlanság, felelőtlenség a többi kollégával, az esetleges ügyfelekkel, munkába jövet-menet a tömegközlekedési járműveken együtt utazókkal szemben, ha valaki betegen is bemegy a munkahelyére, és ott a náthás tüneteivel kínlódva végigdolgozza a napot. Körülötte a légtérben, a számítógép billentyűzetén, a kilincseken, a mosdó csapján, stb. óhatatlanul terjed a felső légúti fertőzés vírusa, megbetegítve a körülötte lévőket. Vagyis, a betegnek, ha egy mód van rá, otthon, ágyban a helye!
Óvintézkedések
Ha mégis, minden józan érv ellenére, valakinek náthásan, betegen is dolgoznia kell, tegye meg legalább az alapvető óvintézkedéseket. Húzódjon a kollégáktól a lehető legtávolabb, legszerencsésebb, ha külön légtérben, irodában lehet. Senkivel ne fogjon kezet, ne hajoljon közel a munkatársaihoz. Azt talán mondani sem kell, hogy használjon eldobható papír zsebkendőt, és ezeket ne tegye le az asztal lapjára, hanem azonnal dobja a szemetes kosárba. Szellőztesse a helyiséget naponta többször is, esetleg permetezzen a légtérbe fertőtlenítő hatású légfrissítőt. A szokottnál gyakrabban mosson kezet, és alkoholos fertőtlenítővel törölje le maga után a munkaeszközeit, például a számítógép billentyűzetét, ha valaki más is fog rajta dolgozni.
Segítő patikaszerek
A gyógyszertárakban ma már sokféle hatékony szer kapható vény nélkül is a nátha kellemetlen tüneteinek enyhítésére, a betegség lefutásának gyorsítására. Mindenképpen kérjen azonban tanácsot a gyógyszerésztől, mivel a szabadon forgalmazható gyógyszerek között is előfordulhatnak kölcsönhatások, "üthetik" egymást, vagy legalábbis ronthatják a másik hatékonyságát. Ugyanezért nem célszerű a kolléga fiókjában maradt gyógyszert elfogadni, használni, ha mégannyira is bevált volna nála, akkor sem. A náthát vírusfertőzés okozza, az antibiotikumok erre hatástalanok, sőt, árthatnak is, hiszen egyrészt a feleslegesen bevitt gyógyszer rezisztenssé teheti a kórokozókat, másrészt tönkreteszi a szervezetünk belső védelmi rendszeréhez tartozó jótékony baktériumtelepeket is.
Nagy választékban kaphatók viszont jó hatású gyógyitalok, gyógyszerek a láz, a fájdalom, a nyálkahártya gyulladás, a köhögés enyhítésére. Ne feledkezzünk meg a C-vitaminról sem, amiből a szokottnál jóval nagyobb mennyiségre van ilyenkor szüksége a szervezetünknek. Az orr tövénél kivörösödött bőrre jó hatású, egyben légzéskönnyítő, a tüsszentés ingerét csökkentő orrkenőcsök is kaphatók.
Házi praktikák az irodában is
Ha az izzasztó "kalapkúrára", vagyis mézes gabonapálinkára vagy fűszeres forralt borra a munkahelyen nincs is lehetőség, azért nem kell lemondani teljesen a hagyományos, jól bevált házilagos nátha ellenes fortélyokról munka közben sem. Igyon sok folyadékot, lehetőleg valamilyen meleg italt: mézes gyógyteát, csokoládét, akár egy krémlevest is el lehet készíteni a munkahelyi teakonyhában. A kávé és a fekete tea fogyasztását viszont érdemes visszafogni, mert ezek nyálkahártya izgató, illetve vízhajtó hatásúak, ami meghűlés esetén nem kedvező. Az ing alá - még ha egyébként nem is szokott - vegyen fel egy pamuttrikót, hogy a fokozott izzadást felszívhassa, és a mellkasát kenje be légzéskönnyítő kenőccsel. Egy melegebb zokni segíthet a láb keringésének javításában. És végül még egy jó tanács: ha minden előkészület ellenére úgy érzi, hogy nem bírja bent végig betegen a napot, menjen haza! Betegnek ágyban a helye, és higgye el, nem áll meg a világ, ha egy-két napot, vagy egy kibővített hétvégét feláldoz arra, hogy kikúrálja magát, hogy gyógyultan majd újult erővel vethesse bele magát a feladataiba.