Egy új, öt perc alatt elvégezhető teszt teszi könnyebbé a kognitív hanyatlás korai felismerését. A kutatók az 5-Cog paradigmás tesztet több mint 1000, Bronx szociálisan hátrányos helyzetű városrészeiben élő idősebb felnőttekkel vizsgálták. Mindannyian legalább 65 évesek voltak, és 94%-uk fekete, spanyolajkú vagy latin-amerikai volt. Valamennyi páciens aggodalmát fejezte ki a háziorvosánál a kognitív képességei miatt - írja a VerywellHealth.com.
A résztvevőket véletlenszerűen osztották be abba a csoportba, amelyik elvégezte a tesztet, illetve abba a csoportba, amelyik nem. 90 nap elteltével azok a betegek, akik elvégezték az 5-Cog paradigma tesztet, nagyobb valószínűséggel részesültek további demenciával kapcsolatos kezelésekben, mint azok a betegek, akik nem végezték el a tesztet. A kutatók úgy vélték, hogy ezek az intézkedések jobb diagnózist és kezelést eredményeztek azon betegek esetében, akiknek az állapotát egyébként figyelmen kívül hagyták volna.
Így működik az ötperces teszt
Az 5-Cog paradigmás teszt gyors és képalapú, így az alacsonyabb iskolai végzettségű és nyelvi akadályokkal küzdő betegek számára is elérhető. A memóriazavar-szűrés mindössze öt percet vesz igénybe, és bármely egészségügyi szakember könnyen elvégezheti.
Három részből áll a vizsgálat:
- Képalapú memóriazavar-vizsgálat: Szavak helyett képeket használ a memória tesztelésére.
- Motoros kognitív kockázat kiszűrése: Megmérik, mennyi idő alatt tesz meg a páciens egy meghatározott távolságot normál tempóban gyalogolva.
- Párosítás: Időzített teszt, amelynek során a páciensnek szimbólumokat kell a megfelelő számokkal összepárosítania.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Ha úgy érezzük, valami nincs rendben a kognitív képességeinkkel, érdemes beszélnünk erről a háziorvosunkkal, aki aztán a megfelelő szakemberhez irányít minket.
Érdemes tisztában lenni az Alzheimer-kór tíz jelével is, hogy ha baj van, felismerjük azokat magunkon vagy egy szerettünkön:
- A mindennapi életet akadályozó memóriaproblémák.
- Nehezen megy az előre tervezés és a problémamegoldás.
- Ami korábban könnyen ment a munkában, otthon, vagy a szabadidőnkben, most már problémás feladat.
- Nehézségek az idő és a hely azonosításával.
- Nehéz feldolgozni a képeket.
- Új problémák jelentkeznek a beszéd és az írás terén.
- Dolgok elvesztése, valamint az útvonal visszakövetésének nehézsége.
- Rossz ítélőképesség.
- Elszigetelődés a munkától és a társas tevékenységektől.
- Változások a hangulatban és a személyiségben.
Az idősebb korban bekövetkező enyhe kognitív változások normálisak - például a memória, a gondolkodás és az érvelési képesség enyhe csökkenése. Probléma akkor van, ha ezek a változások hatással vannak az ember életminőségére vagy a személyiségére.