A demencia az agyi idegsejtek és a köztük kiépült kapcsolatok sérülésével járó állapot, ami mentális hanyatlást eredményez a betegeknél. Világszerte emberek milliói szenvednek a tünetei miatt, és minél magasabb lesz a születéskor várható élettartam, annál több embert fog érinteni. A betegek valóság- vagy időérzéke eltorzulhat, ami izgatottságot, szorongást válthat ki belőlük, amit sok esetben nyugtatók szedésével kompenzálnak. Alternatív kezelésként alkalmaznak úgynevezett "babaterápiát" is, melynek során az érintett betegeket játékbabákkal nyugtatják meg - írja a Science Alert.
Egy demenciával küzdő ember számára a távoli múlt emlékei gyakran hangsúlyosabbak, mint a frissen szerzett tapasztalatok. Ez azt jelenti, hogy a szülővé válással és a kisgyermekekkel való gondozással kapcsolatos múltbeli tapasztalatok „valóságosabbnak” tűnhetnek számukra. Egyeseknél emiatt hallucinációk vagy téveszmék is előfordulhatnak, amikor hallják például egy csecsemő sírását. A terápia kidolgozói szerint a játék babák egyfajta "gyermekpótló" funkciót töltenek be az idős embereknél, és komfortot nyújt számukra a fiatalkori emlékek felidézésében.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a terápiás babák használata segíthet csökkenteni az izgatottságot és a szorongást, és javíthatja az általános életminőséget a demenciában élő embereknél. A babákkal való interakció egyfajta szenzoros stimulációként is működhet, már a baba megérintése és kézben tartása is pozitív érzéseket kelthet a betegekben.
Azonban nem minden demenciában élő ember reagál egy empátiás babára. Értelemszerűen a nőknél nagyobb hatást válthatnak ki a gyermekkorukat is felidéző babák, kevésbé hatékonyak továbbá azok számára, akik korábban nem neveltek gyermeket, vagy valamilyen trauma kötődik életük ezen szakaszához (például egy gyermek elvesztése). Emiatt a szakemberek szerint kellő körültekintéssel, a beteg múltjának ismeretében javasolt csak a terápiás alkalmazása.