Áttörés a sclerosis multiplex kezelésében

Az őssejt-transzplantáció komoly előrelépést hozhat a jelenleg gyógyíthatatlan sclerosis multiplex kezelésében.

A szklerózis multiplex a központi idegrendszer gyulladásos autoimmun betegsége, amelynek során károsodik az agy és a gerincvelő idegsejtjeit védő velőshüvely. Világszerte közel 2,5 millió embert érint, és a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, a kutatók ezért komoly energiát és forrásokat fordítanak olyan készítmények kifejlesztésére, amelyek a betegséggel járó leépülés folyamatát lassítják, esetleg vissza is fordíthatják azt. A betegség kezelésében az őssejt-terápia hozhat áttörést: egy nemzetközi kutatás eredményei szerint javítja a betegek panaszait, és a folyamatot is megállíthatja.

Őssejtek segíthetnek az autistákon Jelentős javulást figyeltek meg azoknál az autista gyermekeknél, akiket amerikai kutatók őssejt-terápiával kezeltek. Emellett a felnőttkori stroke és az oxigénhiányos agyi bénulás kezelésében is biztató eredményekkel alkalmazzák az őssejteket. Kattintson a részletekért!

Újraépítik az őssejtek az immunrendszert

A nemzetközi kutatásban több mint száz beteg vett részt a világ számos pontjáról, mindegyikük rendszeresen szenvedett olyan rohamoktól, amelyek folyamatosan rontottak az állapotukon. A betegek egy részén vérképző őssejt-átültetést hajtottak végre, míg a többiek gyógyszeres kezelést kaptak. Mivel a szklerózis multiplex az immunrendszer hibás működése miatt alakul ki, az őssejtes csoportnál kemoterápiás kezelések tucatját használták ahhoz, hogy teljesen felszámolják azt. Ezt követően a páciens véréből és csontvelőjéből vételeztek őssejteket, melyekkel újjáépítették a betegek immunrendszerét.

Az őssejtek áttörést hozhatnak a sclerosis multiplex kezelésében is
Az őssejtek áttörést hozhatnak a sclerosis multiplex kezelésében is

Az őssejttel kezelt betegeknél egy évet követően csupán egyetlen ilyen rohamot mutattak ki, míg a gyógyszeres kezelésben részt vett betegek átlagosan 39-et. Két évet követően az őssejtes betegek némelyikénél még némi javulást is megfigyeltek az orvosok, míg a gyógyszereket szedőknél inkább a lassú leépülés jelei mutatkoztak meg. Prof. Richard Burt, a Northwestern University Chicago kutatója szerint az eredmények új kezelési módok előtt nyithatják meg az utat.

Forrás: BBC Health

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.