Egyetlen injekcióval kezelnék a Parkinson-kórt

Különleges hidrogélt alkottak a Parkinson-kór és más neurológiai betegségek kezelésére ausztrál kutatók.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) és a Florey Neurológiai és Mentális Egészségügyi Intézmény szakértői egy aminosavakból álló gélt fejlesztettek ki, amely egy egyszeri beavatkozással az agyba injektálva segít helyreállítani annak károsodásait.

Ez is lehet a Parkinson-kór korai jele - részletek itt .

Évekre enyhíthetőek a tünetek

Felrázása után a hidrogél folyékony állapotúvá válik, ezáltal könnyebben juttatható be az agyba egy kis kapillárison keresztül. Ezt követően ismét szilárdabbá válik, kitölti a szabálytalan alakú üregeket, és segít biztonságosan elszállítani a helyettesítő őssejteket az agy sérült részeibe. "Az igazi újdonságot az jelenti, hogy ez egyszeri beavatkozás, amely segítségével nagy valószínűséggel évekre csillapítható a Parkinson-kór számos tünete" - mondta David Nisbet, az ANU kutatója. A módszer más neurológiai problémákkal küzdőkön, például szélütéses betegeken is segíthet.

Világszerte több mint tízmillióan élnek Parkinson-kórral.
Világszerte több mint tízmillióan élnek Parkinson-kórral. Fotó: Getty Images

Bár a gélt egyelőre csak állatokon tesztelték, patkányoknál hatékonynak bizonyult a betegség okozta mozgásproblémák mérséklésében. Nisbet reményei szerint - ha a gélről bebizonyosodik, hogy emberek számára is biztonságos - a klinikai kísérletek már a következő öt évben elkezdődhetnek. A szakember kiemelte: a hidrogél előállítása viszonylag olcsó, és amint az anyag engedélyt kap klinikai használatra, könnyen megvalósítható a nagy mennyiségű termelése.

Mi a Parkinson-kór?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Parkinson-kór egy neurodegeneratív idegrendszeri betegség, amely a dopamint termelő sejtek fokozatos pusztulásával jár. Az idők során egyre súlyosbodó tünetei közé tartozik a mozgás lelassulása, az izmok merevsége, remegés, egyensúlyvesztés, emellett pedig a fájdalom, az alvászavar és a depresszió is jellemző rá. Az esetek többségében a neuronok pusztulásának pontos oka nem ismert. A becslések szerint világszerte több mint tízmillióan élnek ezzel a betegséggel, amelyre egyelőre nincs gyógymód.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.