Ez is lehet a Parkinson-kór korai jele

Egy friss kutatás mutatott rá, mi utalhat arra, hogy a jövőben akár nálunk is kialakulhat ez a súlyos betegség.

A Parkinson-kór egy neurodegeneratív betegség, amely jelenleg nem gyógyítható, a gyógyszerek csak lassítani tudják az állapotromlást. Magyarországon a becslések alapján 16-20000 érintett él. Vannak bizonyos kockázati tényezők, amelyek növelik a kialakulásának a veszélyét, így például, ha a családban már elfordult valakinél Parkinson-kór, vagy, ha életünk során többször szenvedtünk fejsérülést. Egy friss kutatás szerint pedig az alvászavar egy típusa is utalhat arra, hogy a jövőben esetleg nálunk is megjelenik a betegség - írja az easyhealthoptions.com .

Parkinson-kór és RBD - van összefüggés?

Mint ahogy arról korábbi cikkünkben írtunk: azok, akiknél gyors szemmozgásos (REM) alvási viselkedészavar áll fent, eljátsszák azt, ami álmukban történik. A REM fázis általában az izmok mozgásképtelenségével jár együtt, az ebben a betegségben szenvedők azonban álmukban is képesek végtagjaikat mozgatni. A betegség általában 50 éves kor feletti férfiaknál alakul ki leggyakrabban, de nőket és fiatalokat is érinthet. Annyiban különbözik a kóros felriadástól, hogy a pácienst könnyen fel lehet ébreszteni, és az álmokat is könnyebben idézi fel.

Az Aarhusi Egyetem kutatói 45, az 50-es, 60-es, 70-es éveiben járó alanyt vizsgáltak meg: a 25 egészséges résztvevő mellett 20 olyan embert is bevontak a kutatásba, akik egy ritka betegségben, a REM alvási viselkedészavarban (REM sleep behavior disorder, RBD) szenvednek. Miközben az alanyok aludtak, a szakemberek tanulmányozták az EEG-jüket (elektromos aktivitás az agyban), az EOG-jukat (szemmozgás), az EMG-jüket (izomtevékenység) és az EKG-jukat (elektromos aktivitás a szívben) is. Az eredmények azt mutatták, hogy az RBD miatt nyugtalanul alvó embereknél az agyban lévő kiserekben lelassul a véráramlás, és véráramlási zavarok észlelhetőek, aminek következtében oxigénhiány léphet fel az agyszövetben. Ez hosszú távon lebonthatja az agyszövetet, így idővel megjelennek a Parkinson-kór tünetei.

Az alvászavar egy típusa is utalhat arra, hogy a jövőben esetleg nálunk is megjelenik a Parkinson-kór?
Az alvászavar egy típusa is utalhat arra, hogy a jövőben esetleg nálunk is megjelenik a Parkinson-kór? Fotó: Getty Images

Mint arra a kutatók rámutattak, az áramlási zavarok az agykéregben észlelhetőek, és összefüggésben vannak a nyelvi megértéssel, a vizualizációs, illetve a felismerési képességgel. Mindemellett a csökkent kognitív teljesítménnyel is kéz a kézben járnak. Összefoglalva: a szakemberek szerint a Parkinson-kór nagyon korai jele lehet, ha valaki nyugtalanul alszik. "Az RBD-ben szenvedő betegeknél problémákat észleltünk az agyi kiserekben, de az is igaz, hogy az érintetteknek egyébként nincsenek Parkinson-tüneteik, és az agyuk sem mutatja a betegség más jeleit" - emelte ki a kutatásban részt vevő Simon Fristed Eskildsen.

Mi figyelmeztethet még?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár annak megállapítására, hogy az RBD valóban összefüggésben lehet-e a Parkinson-kórral, a kutatók szerint további vizsgálatok szükségesek, érdemes tisztában lenni azzal, milyen egyéb korai jelei lehetnek még a betegségnek. Ilyen például:

  • a szaglás elvesztése, tompulása: ez az egyik legjellegzetesebb tünet. Sok érintett számol be arról is, hogy nehezen tudja megkülönböztetni, felismerni az egyes szagokat.
  • a túlzott izzadás: a Parkinson-kór hatással van a vegetatív idegrendszerre, beleértve a verejtékmirigyeket is, ezért jelentkezhet túlzott izzadás. A változókorban lévő nőknél azonban előfordulhat, hogy összetévesztik a betegséghez köthető túlzott izzadást a hőhullámokkal.
  • a kézírás megváltozása: Parkinson-kórra utalhat, ha az írásunk olvashatatlanná válik, a betűk mérete csökken, vagy, ha úgymond "reszketősek", görcsösek lesznek.
  • az erőtlen vagy rekedt hang: a betegség a hangra is negatív hatással van, gyengévé, rekedtté teszi azt.
  • aszédülésvagy ájulás: a Parkinson-kór ortosztatikus hipotenziót (szédülés felálláskor) eredményezhet, ilyenkor az érintett nemcsak szédülhet, súlyos esetben akár el is ájulhat.
  • a székrekedés: a bélmozgási nehézségek vagy a székelés közbeni erőlködés ugyancsak a Parkinson-kór korai jele lehet.
  • a remegés: a Parkinson-kórnál gyakori, hogy nyugalmi állapotban is enyhén remegnek az ujjak, a kezek vagy az áll.
  • a vállakban, csípőben tapasztalható merevség: a mozgás közben sem múló merevség szintén a betegséggel hozható összefüggésbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra