Egy amerikai kutatás szerint egyszerű módon tudjuk lelassítani a kognitív képességeink hanyatlását: együnk tojást. A tanulmányban összefüggést találtak a tojásfogyasztás és a nők jobb szemantikus memóriája és végrehajtó funkciói között - írja a Health.com.
A koleszterinszint és a kognitív funkciók közötti kapcsolatra vonatkozó korábbi kutatások ellentmondásos eredményekkel zárultak, ezért kezdte meg saját vizsgálatát Dr. Donna Kritz-Silverstein, San Diegó-i Kaliforniai Egyetem orvostudományi karának professzora.
A tojás kognitív működésre gyakorolt hatásának vizsgálatához a kutatók 890 felnőtt (357 férfi és 533 nő) adatait vették elő, akik egy korábbi, megfigyelésen alapuló vizsgálatban vettek részt. Minden résztvevő 55 év feletti volt, az átlagéletkor pedig 70 és 72 év között volt.
A résztvevők kérdőíveket töltöttek ki az étkezésükről. Teljesítményteszteket is végeztek, amelyek az olyan kognitív funkciókat vizsgálták, mint például a nyelv, tájékozódás, figyelem, emlékezés, végrehajtó funkciók, mentális rugalmasság.
A kutatók megállapították, hogy a férfiak 14%-a, a nők 16,5%-a számolt be arról, hogy soha nem evett tojást. Ezzel szemben a férfiak 7%-a és a nők közel 4%-a számolt be arról, hogy hetente több mint ötször fogyasztott tojást.
Általában a férfiak nagyobb arányban ettek tojást, mint a nők, és nagyobb valószínűséggel fogyasztottak heti két-négy, vagy több mint öt alkalommal. A nők nagyobb valószínűséggel egyáltalán nem ettek tojást, vagy havonta csak egyszer-háromszor.
Az életmódbeli döntések, az orvosi diagnózisok, valamint a fehérje-, kalória- és koleszterinbevitel figyelembevétele után az eredmények azt mutatták, hogy azoknál a nőknél, akik több tojást fogyasztottak, kevésbé romlott a szemantikus memóriát és a végrehajtó funkciókat értékelő pontszám.
A tojásfogyasztás növekedésével 0,1 százalékkal csökkent annak valószínűsége, hogy egy nőnél kognitív hanyatlás következik be.
Míg a tudósok nem találtak hasonló összefüggést a férfiaknál, „a tojásevés sem a férfiak, sem a nők esetében nem volt összefüggésben a kognitív teljesítmény egyik általunk használt mérőszámának csökkenésével, ami arra utal, hogy a tojásfogyasztásnak szerepe lehet a kognitív funkciók fenntartásában” - mondta Kritz-Silverstein.
Bár a kutatók nem tudják megmagyarázni a férfiak és nők között megfigyelt különbségeket, Kritz-Silverstein szerint a nemek között eltérő súlyosságú cukorbetegség, az iskolai végzettség, a testmozgás, a cigarettázás és alkoholfogyasztás lehet az oka.
Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy több vizsgálatra van szükség a témában. A jelenlegi ugyanis önbevallásos adatokra épült, és arra sem derült fény, pontosan minek köszönhető a tojás pozitív hatása a kognitív képességekre.
Más ételek is segíthetnek
A tanulmány szerint a tojásfogyasztás jó módja lehet a kognitív funkciók fenntartásának. Bár a tojást magas koleszterintartalma miatt rossz hírnév övezte - egy nagy tojás körülbelül 200 milligramm koleszterint tartalmaz -, a szakértők szerint a legtöbb ember napi egy-két tojást ehet anélkül, hogy a szíve egészségére rossz hatással lenne.
A kognitív funkcióknak viszont már ételek is jót tehetnek.
„Az antioxidánsokban gazdag élelmiszerek, mint a bogyósgyümölcsök, a spenót és a diófélék segítenek gyulladás és oxidatív stressz esetén. Ezek felgyorsíthatják az öregedést és a neurodegeneratív betegségekhez is hozzájárulnak. A kurkuma különösen jótékony hatással lehet a memóriára és az új agysejtek növekedésére" - mondta Amy Davis dietetikus a portálnak.