Ha szédülsz reggelente, ezekre a betegségekre gyanakodj

Nem ritka, hogy az ágyból felkelve valaki szédülni kezd. Ilyenkor több dolog is állhat a háttérben.

Szédülést valószínűleg mindenki tapasztal élete során, ám az esetek többségében szerencsére egy múló állapotról van szó és valamiféle külső tényező váltja ki. Az ébredés utáni szédülésnek neurológiai vagy kardiológiai okai is lehetnek, de hormonális változások, stressz vagy akár gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhetírja a Neurológiai Központ.

Jellemzően, ha nem áll mögötte semmilyen különösebb ok vagy betegség, ez csak pár másodpercig tart, nagyon ritkán fordul elő, elmúlását követően pedig minden megy a normális kerékvágásban. Bárki tapasztalhatja ritkán az ébredés utáni szédülést, azonban ha gyakran jelentkezik és pár másodpercnél tovább tart, érdemes kivizsgáltatni, hogy mi állhat mögötte.

Neurológiai okok

- BPPV-vertigo: ez egy jóindulatú szédülési forma, melynek megjelenése összefüggésben van a fej pozíciójának megváltoztatásával, tehát a fej mozgatásának következtében jelentkezik. 

- Egyes alvászavarok, mint például az alvási apnoé, befolyásolhatják az idegrendszer és a teljes szervezet regeneráló folyamatait, aminek következtében idegi kimerültség alakulhat ki, ez okozhat ébredés utáni szédülést is.

- A nyaki gerincproblémák, például a nyaki gerincsérv, a nyaki csigolyák elmozdulása, illetve egyes, erről a területről kiinduló idegi problémák.

- Migrén, perifériás neuropátia, sclerosis multiplex, Parkinson-kór is állhat a háttérben.

A migrén kínzóan lüktető, féloldalas fájdalom, amely a népesség 10 százalékát érinti. Teljesen meggyógyítani nem lehet, kezelni viszont igen. Mutatjuk, hogyan

Ha a szívvel van gond

A leggyakoribb kardiológiai ok az ortosztatikus hipotenzió. Ez egy olyan állapot, amikor felálláskor a vérnyomás hirtelen lecsökken. A szív ilyenkor nem képes elegendő mennyiségű vért juttatni az agyba, ami szédüléshez vezet. Előfordulhat, hogy nem áll semmiféle különösebb, vagy kezelést igénylő ok az ortosztatikus hipotenzió mögött, ez viszont csak egy átfogó kardiológiai kivizsgálást követően állapítható meg.

Ez is állhat a háttérben

- a nyak és a fej rossz pozíciója alvás közben

- kevés folyadékfogyasztás, dehidratáltság

- elégtelen étkezés

Fontos, hogy ha téged is érint, vizsgáltasd ki magad! Meg fogják kérdezni, hogy mikor jelentkezik a szédülés, milyen gyakorisággal, mennyi ideig tart, illetve vannak-e egyéb panaszok, amik segíthetnek eldönteni, hogy milyen irányba érdemes elindulni a diagnózis felállításához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +25 °C
Minimum: +14 °C

Délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és egyre több helyen - nagyobb számban a Dunántúl keleti felében, illetve a Duna-Tisza közén - számíthatunk záporra, zivatarra. A zivatarok rendszerbe szerveződhetnek, az egymást követő cellákból pedig lokálisan jelentősebb mennyiség is hullhat. A déli, délkeleti szél napközben sokfelé élénk, több helyen erős lesz, zivatarok környezetében átmenetileg viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 24 és 30 fok között várható, de a délnyugati tájakon pár fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra