Az életkor előrehaladtával felbomlik a szervezetben lévő fehérjék addig harmonikus szerkezete. Emiatt olyan fehérjeegységek alakulnak ki, amelyek neurodegeneratív betegségeket, például Parkinson-kórt okozhatnak. Az izraeli szakemberek kimutatták, hogy a probléma hátterében a szervezet fehérjéinek minőségellenőrzéséért felelős rendszerei hosszú távú újraszerveződése áll.
A többi között az agyi fehérjék specifikus minőségellenőrző-rendszere is megváltozik az életkor előrehaladtával. Ennek nyomán elveszíti azon képességét, hogy fenntartsa a fehérjék helyes struktúráját, magyarán nem képes többé védelmet nyújtani a betegségekkel szemben.
A Nature Communications című folyóiratban publikált tanulmány szerint az alapvető fehérje-ellenőrzési rendszer működése nem azonos minden sejtben, hanem minden egyes szövetben alkalmazkodik az ottani fehérjék mennyiségéhez és interakcióihoz. Időskorra azonban megszűnik ez a fajta összehangoltság a szövetekkel, egyszersmind elveszik a kóros folyamatokkal szembeni védelem is. "Eredményeink olyan gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethetnek, amelyek lehetővé teszik a fehérjeminőség-ellenőrzés képességének fenntartását időskorban is, ezáltal lassítva a neurodegeneratív betegségek kialakulását" - írták tanulmányukban a kutatók.