Születésünkkor eldől, milyen lesz a személyiségünk

A legfontosabb személyiségjegyeink már a születésünkkor kialakulnak - állítja egy friss tanulmány.

Nemcsak külső, de belső tulajdonságaik alapján is gyakran hasonlítgatják a gyerekeket a szüleikhez vagy más rokonaikhoz. De mennyiben "örökölhetők" bizonyos személyiségjegyek és mekkora szerepe van a szocializációnak abban, hogy milyen emberré is válunk? Egy friss amerikai-német közös kutatás szerint a meghatározó személyiségjegyeink már a születésünkkor kialakulnak.

Személyiségünket ezek határozzák meg Nincs két egyforma ember a világon, és ez a külső megjelenés mellett éppúgy igaz a személyiségre is. Mindannyian különbözőek vagyunk, teljesen egyedi, hogy milyen dolgokat szeretünk és miket nem szeretünk, illetve miként gondolkodunk az életről általában. De vajon honnan ered ez a sokszínűség? Kattintson a részletekért!

Az első hetektől fejlődik a személyiségünk

A Frontiers in Psychiatry című tudományos lapban publikált kutatás szerint a csecsemő egyedi viselkedését meghatározó agyi kapcsolatok már születésük napjától aktívak és működnek. A kutatók már korábban is igazolták, hogy a kiegyensúlyozott mentális állapot egyik legfontosabb része az agyi régiók közötti funkcionális kapcsolat. Amennyiben ez a kapcsolat sérül, az többféle mentális betegség, például a depresszió, az étkezési rendellenességek és a skizofrénia megjelenésével is járhat.

A legfontosabb személyiségjegyeink már a születésünkkor kialakulnak. Fotó: Getty Images
A legfontosabb személyiségjegyeink már a születésünkkor kialakulnak. Fotó: Getty Images

A tanulmány szerzői szerint a mentális egészség három funkcionális agyhálózaton alapszik. Az első az úgynevezett frontoparietális hálózatban (más néven központi végrehajtó hálózatban) létrejövő kapcsolódás, amely segíti az agyat az érzelmek és a figyelem kontrollálásában. A második az alapértelmezett módú hálózat (DMN) kapcsolódása, amelynek a szociális interakciókban van szerepe. A harmadik pedig a homológ-interhemisférikus hálózat kapcsolódása, amelynek az érzelmek szabályozásában van szerepe.

A kutatók ezen három agyhálózat változásait követték figyelemmel a csecsemőknél egyhónapos korukig, hogy megállapíthassák, hogyan köthetőek össze ezek a gyermek személyiségjegyeivel. Az eredmények szerint az emberi viselkedést meghatározó funkcionális agyi hálózatok már a születésünk utáni első hetekben fejlődni kezdenek, amely a gyerekek viselkedésében is láthatóvá válik. A személyiségünk tehát már az első hetektől kezdve kialakulóban van, főbb személyiségjegyeink pedig már ekkor kiforrnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.