Az elviselhetetlen fájdalom

A fájdalom szöveti károsodást jelző negatív emóciót kiváltó érzet, mely élettani körülmények között a szervezet védekezését szolgálja káros behatásokkal szemben (sérülés, égés) vagy kórélettani állapotokban, mint az ízületi gyulladásnál.

Ezzel szemben az olykor már elviselhetetlen és nehezen kezelhető neuropátiás fájdalom már önmagában is olyan kóros állapot, mely feltétlen kezelést igényel. Prof. Dr. Szolcsányi Jánost, a téma elismert kutatóját kérdeztük interjúnkban.

Szokott megmagyarázhatatlan eredetű fájdalmakat érezni?
Vajon állhatnak-e idegi problémák mindeddig tisztázatlan fájdalmai mögött?
Töltse ki a tesztet centrumhoz !

Mit jelent a neuropátiás fájdalom?

Olyan kóros krónikusan kialakuló tartós fájdalom, mely egyes esetekben idegsérülés után vagy övsömört követően alakul ki és egyes rákellenes gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik, de például a HIV-fertőzött betegeknél is kialakul. Hazánkban leggyakrabban a cukorbetegséghez kapcsolódó idegkárosodás következtében jön létre. Jellemző viszont, hogy a neuropátiás fájdalom kitüntetett vizsgálatát és a fájdalommal foglalkozó nemzetközi társaság megalapítását Bonica amerikai orvos a második világháborút követően indította el a háborús sebesülteknél megfigyelt számos neuropátiás beteg fájdalmának enyhítése és e téren a kutatások serkentése céljából.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mennyiben más ez, mint a "hagyományos", például ütést, vagy a közvetlen sérülést követő fájdalom?

Élettani körülmények között a fájdalomkeltő behatások olyan érzőidegvégződések izgatásának hatására váltanak ki fájdalmat, melyek alacsony küszöbű tapintási vagy hőingerekkel nem izgatók. Ezen idegvégződéseket nociceptoroknak nevezzük, mivel károsító hatású ingerek (noxa) felfogására specializálódtak. A nociceptorok által aktivált idegrostokon át a gerincvelőbe befutó ingerek meghatározott pályán keresztül váltanak ki fájdalomérzetet. Ennek gerincvelői szerveződése és pályarendszere eltér a tapintó vagy hideg-meleg érzetet kiváltó, úgynevezett alacsonyküszöbű érzőidegvégződések által közvetített pályáktól. Neuropátiás fájdalom esetében a kóros folyamatok akár a perifériás idegek, hátsógyökök vagy központi idegrendszer különböző szintjén változtatják meg az ingerületi folyamatok közvetítését, ideghálózati eltéréseket okozva. Ezzel magyarázható, hogy hosszú évtizedekig ezen neuropátiás fájdalmak csillapítására kizárólag központi idegrendszerre ható gyógyszereket kutattak.

Eredményesek voltak ezek a kutatások?

Sok igen fontos mechanizmust sikerült feltárni, melyek új gyógyszerek alkalmazásához is vezettek, de igazi áttörésre nem került sor. A központi idegrendszerre ható fájdalomcsillapítók fejezete ma is a morfin származékaira korlátozódik és a fájdalomcsillapító hatású szerek elsődleges hatásai egyéb idegrendszeri betegségek, pl. depresszió, epilepszia gyógyításához kapcsolódik. Lényeges felismerés volt, hogy a gerincvelő hátsószarva, vagyis a perifériáról befutó ingerületek "kapuja" lényeges szerepet játszik és új lehetőség annak befolyásolása terápiás szempontból is. Kiderült, hogy a gerincvelői oldalkötegben felfutó "fájdalom pálya" az agytörzsben átkapcsolódva egy visszacsatoló és gerincvelői szinten gátló, fájdalmat csillapító pályát is aktivál.

Ezen idegsejtekből felszabaduló noradrenalin és szerotonin gátolja az ingerületáttevődést. A depresszió gyógyszerei közül azok, melyek ezen idegáttevő anyagok koncentrációját emelték, antidepresszáns hatásukon kívül fájdalomcsillapító hatással is rendelkeztek. Az epilepszia gyógyszerei közül is voltak fájdalomcsillapító hatásúak. Mindezen eredmények azonban áttörést nem hoztak a neuropátiás fájdalom csillapításában.

Szolcsányi János professzor Szolcsányi János 1938-ban született Budapesten. Széchenyi-díjas magyar orvos, farmakológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Kutatási területe a fájdalomcsillapítók és a gyulladásgátlók farmakológiája. Nevéhez fűződik számos gyógyszer kidolgozása. 1962-ben végzett a Szegedi Orvostudományi Egyetemen, végzés után az egyetem Gyógyszertani Intézetében kapott állást. 1970-től a Pécsi Tudományegyetemen dolgozik, 1977-ben itt lett adjunktus, 1984-ben egyetemi docens, 1990-ben egyetemi tanári kinevezést kapott. 1994-től tanszékvezető. 1991 és 2000 között a Pécsi Orvostudományi Egyetem, majd 2004-ig a Pécsi Tudományegyetem tudományos rektorhelyettese. 2008-ban professor emeritusi címet kapott. Emellett hosszú évekig az MTA és a Pécsi Tudományegyetem közös Neurofarmakológiai Kutatócsoportjának vezetője volt. Európa több neves egyetemén volt vendégprofesszor, munkáját számos szakmai és állami kitüntetéssel ismerték el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra