Mi okozza az ülőidegzsábát?
Az ülőideg (nervus ischiadicus) a test leghosszabb és legvastagabb idege, amely az alsó gerincből indul ki, és az alsó végtagokat látja el. Amikor ez az ideg nyomás alá kerül vagy irritálódik, isiász fájdalom jelentkezik. Az isiász nem önálló betegség, hanem egy tünetegyüttes, amelyet az ülőideg irritációja vagy becsípődése vált ki. A fájdalom gyakran a derékból indul ki, majd lesugárzik a farizmon és a combon keresztül egészen a lábszárig.
A leggyakoribb kiváltó okok:
- Porckorongsérv – Ha a gerinc alsó szakaszán egy porckorong kiboltosul vagy kiszakad, nyomást gyakorolhat az ülőidegre.
- Gerincszűkület (spinalis stenosis) – Az ideg kilépési helyén a csatorna beszűkülhet, ami nyomást gyakorol az ideggyökre.
- Piriformis szindróma – A farizom mélyén található piriformis izom begyulladhat vagy görcsbe rándulhat, ezáltal nyomást gyakorolhat az ülőidegre.
- Gerincferdülés vagy egyéb gerincproblémák – Rossz testtartás, az ülő életmód és a gerincoszlop rendellenességei is előidézhetik az isiászt.
- Trauma vagy sérülés – Baleset, esés vagy egy rossz mozdulat is vezethet idegi nyomáshoz.
Melyek az ülőidegzsába (isiász) tünetei?
- Fájdalom. Az isiász fájdalom az érintett ideg(ek)re gyakorolt nyomás miatt következik be. A legtöbben az isiász fájdalmát égető érzésnek vagy áramütés jellegűnek írják le. A fájdalom általában köhögés, tüsszögés, hajlítás vagy a láb felfelé emelése során jelentkezik, háton fekve.
- Bizsergés vagy „tűszúrás” (paresztézia). Olyan jellegű érzés, amikor keresztbe tett lábbal ültünk és elzsibbadt a lábunk.
- Mozgásra fokozódó fájdalom (például köhögés, tüsszentés esetén)
- Vizelet vagy széklet inkontinencia. Ez nagyon súlyos tünet, ugyanis azt jelenti, hogy a húgyhólyagot és a beleket irányító impulzusok nem érik el a céljukat. Ekkor sürgős szakorvosi ellátásra van szükség, hogy az ideg felszabadítását jelentő műtétet elvégezhessék.
Hogyan kezelhetjük az ülőidegzsábát?
Szerencsére az isiász többnyire nem igényel műtéti beavatkozást, és néhány hét alatt javulhat az állapot a megfelelő kezelési formával.
Pihenés és testhelyzetváltás
- Bár a teljes ágynyugalom nem ajánlott, érdemes kerülni a hosszan tartó ülést és a hirtelen mozdulatokat. Próbáljuk megtalálni azt a testhelyzetet, amelyben a fájdalom csökken.
Gyógytorna és nyújtás
- A célzott gyakorlatok segítenek csökkenteni a nyomást az ülőidegen, valamint erősítik a törzs és a deréktáj izmait. Az alábbi mozgásformák hasznosak lehetnek:
Derék- és farizomnyújtás – Enyhíti a görcsös izmokat és felszabadítja az ideget.
Mckenzie-gyakorlatok – A porckorongsérv okozta isiászos fájdalom csökkentésére alkalmazott módszer.
Piriformis nyújtás – Ha a piriformis izom a probléma forrása, speciális nyújtógyakorlatok enyhíthetik a tüneteket.
Hideg- és melegterápia
- Hideg borogatás – Az első néhány napban csökkenti a gyulladást és a fájdalmat.
- Melegterápia – A meleg borogatás vagy fürdő, lazíthatja az izmokat és javíthatja a vérkeringést.
Fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők
- A nem szteroid gyulladáscsökkentők, például az ibuprofen vagy a diclofenac segíthetnek enyhíteni a fájdalmat és a gyulladást.
Masszázs és manuálterápia
- A szakszerű masszázs oldhatja az izmok feszességét és segíthet a gerinc helyes pozícióba állításában.
Alternatív terápiák
- Akupunktúra – Sokan hatékonynak találják az idegfájdalmak csökkentésében.
- Gyógyfürdő és hidroterápia – A vízben végzett mozgás, tehermentesíti az ízületeket és lazítja az izmokat.
Súlyos esetben orvosi beavatkozás
- Ha a fájdalom tartósan fennáll, és a konzervatív kezelések nem hoznak eredményt, az orvos szteroidinjekciót vagy műtéti beavatkozást javasolhat (pl. porckorongsérv esetén).
Az isiász gyógyulási ideje függ az adott kezeléstől, a tünetek súlyosságától, azok okától. Sok esetben négy-hat héten belül elmúlik, anélkül, hogy szakszerű orvosi kezelésre lenne szükség.