Keményebbek az edzéseink
Lehet, hogy egyszerűen csak több fekvőtámaszt nyomtunk vagy új súlyemelő gyakorlatokat kezdtünk el. Ilyenkor nem is a melleink fájnak, hanem a melleink alatt meghúzódó izmok. A mellszövet alatt található mellizmok megfeszülése és ellazulása, és az emiatt tapasztalt fájdalomérzet keményebb edzések után elkerülhetetlen. Ha ezt nem akarjuk elviselni, használjunk melegítőpárnákat vagy fájdalomcsillapítókat.
PMS
A leggyakoribb ok a menzesz környékén tapasztalható hormonváltozás. Ez teljesen természetes: testünk reagál a változó ösztrogénmennyiségre - ez a periódus előtt közvetlenül, illetve annak legelső napján duzzadtabb és érzékenyebb melleket jelent. (Ezt ciklikus fájdalomnak hívjuk, tekintve hogy a menstruációs ciklushoz kötődik.) Aggodalomra okunk sincs: ez ugyanis a menzesz végeztével elmúlik. A fogamzásgátló tabletták ilyenkor segíthetnek, mivel stabilan tartják az ösztrogénszintet, de ha valami természetesebbre vágynánk: a kankalinolajat tartalmazó kiegészítők szintén segíthetnek.
Nem megfelelő a melltartó mérete
A nem megfelelő méretű fehérnemű is kifejezetten rossz hatással lehet ránk. Ha túl szoros a melltartó vagy a kosármérete túl kicsi, a merevítő elnyomhatja a melleinket - emiatt pedig nyilván fájni fognak, ha pedig szabadabban mozoghatnak a melltartóban, akkor a folyamatos mozgás hatására jóval érzékenyebbek lesznek. (Minden harmadik maratonfutónak például mellfájdalmai vannak.) Szerezzünk be egy megfelelő méretű sportmelltartót, ami nem vág be, amiből nem buggyan ki és ami tökéletesen tart mindent, amikor végigugrálunk az edzőtermen.
Miért fájhatnak a melleink?
Csomók
Ha diagnosztizáltak már nálunk fibrocisztás mellszövetet, ami gyengébb szerkezetű, mozgatható csomókat jelent, akkor valószínűleg már egészen jól ismerjük a menstruációs ciklussal járó mellérzékenységet. A National Breast Cancer Foundation szerint aggodalomra nincs okunk, ugyanis az ilyen csomós mellszövet folyadékkal telt cisztákkal van tele és nincs feltétlenül köze a mellrákhoz. A hormonális változásokra viszont sokkal érzékenyebb.
Túl sok latte
A kávé és a tea önmagában természetesen nem okoz fájdalmat, de egyes tanulmányok rámutattak arra, hogy ha kevesebb kávét iszunk, tudunk enyhíteni a fibrocisztás mellszövet esetén fellépő fájdalmon. Ha csomósnak érezzük melleinket és emellé még napi három bögrényi kávét is megiszunk legalább - lehet, hogy vissza kéne fognunk magunkat.