5 ok, amiért fájhatnak a melleink

Zavaró és idegesítő tud lenni, ha melleink túlérzékenyek és fájni kezdenek, de sokszor nem kell aggódnunk emiatt. Az alábbiakban öt gyakori és teljesen normális okot olvashat azzal kapcsolatban, hogy miért is fájhatnak - és hogy mit tegyünk ellene.

Keményebbek az edzéseink

Lehet, hogy egyszerűen csak több fekvőtámaszt nyomtunk vagy új súlyemelő gyakorlatokat kezdtünk el. Ilyenkor nem is a melleink fájnak, hanem a melleink alatt meghúzódó izmok. A mellszövet alatt található mellizmok megfeszülése és ellazulása, és az emiatt tapasztalt fájdalomérzet keményebb edzések után elkerülhetetlen. Ha ezt nem akarjuk elviselni, használjunk melegítőpárnákat vagy fájdalomcsillapítókat.

PMS

A leggyakoribb ok a menzesz környékén tapasztalható hormonváltozás. Ez teljesen természetes: testünk reagál a változó ösztrogénmennyiségre - ez a periódus előtt közvetlenül, illetve annak legelső napján duzzadtabb és érzékenyebb melleket jelent. (Ezt ciklikus fájdalomnak hívjuk, tekintve hogy a menstruációs ciklushoz kötődik.) Aggodalomra okunk sincs: ez ugyanis a menzesz végeztével elmúlik. A fogamzásgátló tabletták ilyenkor segíthetnek, mivel stabilan tartják az ösztrogénszintet, de ha valami természetesebbre vágynánk: a kankalinolajat tartalmazó kiegészítők szintén segíthetnek.

Így változnak a női mellek

Nem megfelelő a melltartó mérete

A nem megfelelő méretű fehérnemű is kifejezetten rossz hatással lehet ránk. Ha túl szoros a melltartó vagy a kosármérete túl kicsi, a merevítő elnyomhatja a melleinket - emiatt pedig nyilván fájni fognak, ha pedig szabadabban mozoghatnak a melltartóban, akkor a folyamatos mozgás hatására jóval érzékenyebbek lesznek. (Minden harmadik maratonfutónak például mellfájdalmai vannak.) Szerezzünk be egy megfelelő méretű sportmelltartót, ami nem vág be, amiből nem buggyan ki és ami tökéletesen tart mindent, amikor végigugrálunk az edzőtermen.

Miért fájhatnak a melleink?

Miért fájhatnak a melleink?

Csomók

Ha diagnosztizáltak már nálunk fibrocisztás mellszövetet, ami gyengébb szerkezetű, mozgatható csomókat jelent, akkor valószínűleg már egészen jól ismerjük a menstruációs ciklussal járó mellérzékenységet. A National Breast Cancer Foundation szerint aggodalomra nincs okunk, ugyanis az ilyen csomós mellszövet folyadékkal telt cisztákkal van tele és nincs feltétlenül köze a mellrákhoz. A hormonális változásokra viszont sokkal érzékenyebb.

Túl sok latte

A kávé és a tea önmagában természetesen nem okoz fájdalmat, de egyes tanulmányok rámutattak arra, hogy ha kevesebb kávét iszunk, tudunk enyhíteni a fibrocisztás mellszövet esetén fellépő fájdalmon. Ha csomósnak érezzük melleinket és emellé még napi három bögrényi kávét is megiszunk legalább - lehet, hogy vissza kéne fognunk magunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, éjszaka, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.