Ha megborul hormonális egyensúlyunk (terhesség, fogamzásgátlók, klimax), esetleg folyamatos stressznek vagyunk kitéve, vagy antibiotikumos kúrát kell végigcsinálnunk orvosi rendelvényre, máris veszélyben van hüvelyflóránk egyensúlya. Normál állapotban ugyanis egy savas kémhatású (3,8-4,2)közeg felel azért, hogy a kórokozók ne tudjanak elszaporodni odabent, ám ha az érzékeny egyensúly megbillen, könnyen elszaporodhatnak a gombák (vagy egyéb kórokozók) is a hüvelyben. Fontos tudni, hogy a Candida albicans a hüvelyi flóra részét képezi, csak az egyensúly felborulásával okoz panaszokat.
Fokozott gombaveszélynek vannak kitéve a cukorbetegek is : a magasabb vércukorszint következtében a hüvelyhám is érzékenyebb a gombás fertőzésre. És azt gondolta volna, hogy a ruházatunk ugyancsak ludas lehet a hüvelygomba tekintetében? A szoros, nem szellőző, műszálas, sötét színű fehérneműk, bugyik, nadrágok a gombák szaporodásának kedvező meleg, nedves klímát teremtenek.
A hüvelygomba a szexuális életet is megnehezíti
A hüvelygomba jellegzetes tünetei
A hüvely gombás fertőzése (vulvovaginalis candidiasis) azonnali tüneteket produkál, melyek vagy külön-külön, vagy egyszerre, különféle intenzitással jelentkezve szereznek kellemetlen napokat a hölgyeknek. A drogériákban és gyógyszertárakban ugyan elérhetők a candida gyorstesztek, de a jellegzetes tünetek sokszor önmagukban is árulkodnak. Ezekre kell figyelnünk:
- A külső nemi szervek és a hüvelybemenet viszketése, égő érzés
- Intenzív, fehér vagy sárgás, aludttejhez hasonló hüvelyi folyás, mely lehet túrós állagú, esetleg morzsalékos. Szagát tekintve kevéssé jellegzetes, ha mégis, a friss élesztő szagát idézheti.
- Kivörösödés intim tájékon, amit csak fokozunk, ha vakarjuk is.
- Közösüléskor tapasztalt égő, csípő érzés, fájdalom
- Gyakran társul hozzá hólyaghurut is, azaz a vizelési inger, a vizelési panaszok is utalhatnak rá.
A hüvelygomba kezelhető!
Mivel külső-belső fertőzésről van szó, a kezelés során törekedni kell arra is, hogy mindkét "felületre" találjunk gyógyírt. Ilyenkor segítenek a recept nélküli hüvelykészítmények, krémek, kúpok, melyek nagyon rövid időn beül megszüntetik a folyásos, viszketéses panaszokat.
Amennyiben a kezelés hatására nem múlik a panasz, mindenképpen keressük fel nőgyógyászunkat vagy a nemibeteg-gondozót, hiszen a tünetek mögött más fertőzés is állhat, melyekkel szemben a gombaellenes készítmények teljesen hatástalanok, és ezek eredetére (majd a célzott kezelésre) csakis tenyésztéses vizsgálattal derülhet fény.
Fontos, hogy ha van állandó szexuális partnerünk, az ő kezeléséről is gondoskodnunk kell, nehogy visszafertőzzön, ha nálunk már múlóban a baj!
A megelőzés sem lehetetlen!
A gombaellenes életmód legfőbb pillére a stresszkezelés, illetve a szénhidrátokban, cukrokban szegély étrend, hiszen ez utóbbiak a gombák számára igen fontos tápanyagot jelentenek. Hasonlóan fontos a megfelelő ruhaneműk kiválasztása, és ha tehetjük, felejtsük el a nejlonharisnyát, a műszálas bugyikat és a rosszul (vagy egyáltalán nem) szellőző nadrágokat!
Nagyon trendi a tusfürdőkhöz hasonlóan az intim mosakodók , irrigátorok alkalmazása is, melyek indokolatlan használata nagyon könnyen a hüvelyi egyensúly megbomlásához vezethet. Ugyanilyen ártalmasak lehetnek az illatosított szappanok, fürdőadalékok, sőt az illatos betétek, intim spray-k és WC-papírok is.
A WC-használatkor örök szabály: minden esetben a hüvelynyílástól a végbélnyílás irányában tisztítsuk meg magunkat, így a bélbaktériumok nem tudnak a hüvely irányába sodródni. Erre tanítsuk meg korán a kislányokat is!