A leggyakoribb kérdések a nőgyógyásznál

A rendszeres nőgyógyászati kivizsgálás rendkívül fontos szerepet tölt az egészség megőrzésében. A vizsgálatok során a páciensek sokféle egészségügyi témáról faggatják orvosaikat, leggyakrabban pedig az alábbi kérdések hangzanak el ilyenkor.

"Normális a menzeszem?"

Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amelyre azonban egyáltalán nem egyszerű válaszolni. A szakértők szerint ugyanis nincs olyan, hogy normális menzesz. Az sem igaz például, hogy a 28 napos ciklus a normális, valójában sok, teljesen egészséges nőnek van ennél hosszabb vagy rövidebb ciklusa. Az orvosok úgy gondolják, hogy inkább arra kell figyelni, hogy nálunk mi a normális, pontosabban a megszokott, és csak akkor aggódni, ha ehhez képest jelentkeznek eltérések.

Erős menstruációs görcsök, fájdalmak esetén sok nő aggódik az endometriózis kockázata miatt
Erős menstruációs görcsök, fájdalmak esetén sok nő aggódik azendometrióziskockázata miatt

"Mit tegyek, ha nagyon erős a vérzésem?"

A vérzést akkor nevezhetjük erősnek, ha egy óránál rövidebb időn belül kell kicserélnünk a tamponunkat vagy a betétünket. Persze van, akinél ez megszokott, így inkább olyankor lehet okunk aggódni, ha korábban nem tapasztaltunk ilyesmit, illetve akkor, ha az erős vérzés akadályoz a mindennapi teendőink, munkánk elvégzésében. Következménye lehet vérszegénység, gyengeség, kimerültség, de a legtöbb nőnél hormonális fogamzásgátlás alkalmazásával mérsékelhető a vérzés erőssége. A túl intenzív menzesz bizonyos esetekben pajzsmirigybetegség tünete is lehet.

"Endometriózisom van?"

Sok nő, akinek komoly fájdalmai, görcsei jelentkeznek vérzés alatt, attól tart, hogy endometriózisa van, különösen akkor, ha olyan egyéb tüneteket is tapasztalnak, mint a szex közben érzett fájdalom, a hosszú ideig tartó vérzés és a teherbeesési nehézségek. Ha ezek a panaszok nem javulnak például egy újabb típusú hormonális fogamzásgátló hatására, akkor mindenképpen érdemes kivizsgálni, hogy nem endometriózis áll-e a háttérben. A betegséget nem könnyű diagnosztizálni, ha viszont beigazolódik a fennállása, a sikeres kezelés rendkívül pozitív változást hozhat az életminőségben.

"Hogyan lehetek biztos abban, hogy teherbe fogok esni?"

Milyen esetekben beszélhetünk meddőségről, mikor kell orvoshoz fordulni? Részletek itt.

A fogantatás esélye nagyon sok egyéni tényezőtől függ: életkor, életmód, genetika, testsúly, egészségi állapot. Éppen ezért nincs olyan bevált módszer, amely mindenkinél biztosan működik. Ha tehát valaki babát szeretne, de sehogy sem jön össze, akkor az orvosával együttműködve tudja megtalálni a legjobb, személyre szabott megoldást a probléma feloldására.

Forrás: health.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra