A női ciklus során a méh nyálkahártyája megvastagszik, hogy a megtermékenyített petesejtnek megfelelő "táptalajt" nyújtson, majd ha nem jön létre a terhesség, akkor ez a nyálkahártya leválik, és vérzés formájában kiürül a testből. Bár gyakran sokkal többnek tűnik, egy-egy menstruáció során mindössze 4-12 teáskanálnyi vér távozik.
Normális, ha vérrögök vannak a vérben?
Sok nőnél nemcsak élénkpiros vér távozik, hanem sötétebb színű, kocsonyás állagú, összetapadt vérrögök is, különösen a menstruáció első vagy erősebb napjain. A szervezetünk általában véralvadást gátló anyagokat bocsájt ki, amikor menstruálunk, ez megakadályozza, hogy vérrögök jöjjenek létre, azonban időnként, az erős és gyorsan távozó vérzés során egyszerűen nincs annyi idő, hogy ezek az anyagok kifejtsék a hatásukat. Emiatt jöhetnek létre a vérrögök.
Ha azonban a vérben nagyon sok a vérrög, a vérzés erősebb, mint szokott lenni, vagy a vérrögök nagy méretűek (százforintosnál nagyobbak), akkor mindenképpen beszéljünk az orvosunkkal, ezek a tünetek ugyanis véralvadási panaszokra is utalhatnak.
Mit kell tudni ezekről a női betegségekről?
Normális, ha nagyon sötét a távozó vér?
Gyakran azt vehetjük észre, hogy a menstruáció vége felé a távozó vér nagyon sötét színű, barna, sőt majdnem fekete lehet. Ez teljesen normális, és mindössze azt jelzi, hogy a vér régebbi és hosszabb időt vesz igénybe, hogy eltávozzon a szervezetből. Aggodalomra csak akkor van ok, ha a vérzés több egymást követő cikluson keresztül nagyon erős és a vér is sötét, ez ugyanis lassan vérszegénységhez vezethet . A vérszegénység tünetei között találhatjuk többek között a hajhullást és a fáradékonyságot is.
Mitől változik meg a vérzés?
Ha a menstruációs vérzés színe, állaga vagy intenzitása megváltozik, annak számos oka lehet, és ennek mindenképpen érdemes utánajárni. Ha bármilyen alhasi fájdalmat tapasztalunk, belázasodunk, vagy egyéb tünetünk is van a vérzés mellett, azonnal menjünk orvoshoz!
A vérzés megváltozásának az oka lehet például vetélés, fibróma (rostdaganat a méhben), pajzsmirigyproblémák, a hormonális egyensúly felborulása (többek között a menopauza vagy hirtelen súlyváltozás miatt), gyógyszerek és endometriózis . Az erősebb vérzés oka lehet emellett a méh méretének megnövekedése is (például szülés után).
Ha pedig bármi elállja a vér útját, akár a méhben, a méhnyaknál vagy a hüvelyben, az a vér színének, állagának megváltozásához, vérrögök kialakulásához vezethet . A méhben kialakuló, jóindulatú polipok is fokozhatják a vérzés mennyiségét.