„Magyarországon a bérszakadék mértéke az elmúlt több mint húsz évben szinte alig változott, miközben jellemzően a nők végzik az alulfizetett munkákat és az otthoni láthatatlan munka is rájuk hárul” – hangsúlyozza friss közleményében az Amnesty Magyarország. A jogvédő szervezet aktivistái több helyszínen is demonstrációt tartottak ma, ráirányítva a döntéshozók és a társadalom figyelmét a problémára.
Mint írják, 2002-ben a férfiak átlagkeresete 19,1 százalékkal haladta meg itthon a nők átlagbérét, és a differencia 2022-re is csupán 17,5 százalékra mérséklődött. Magyarán két évtized alatt alig 1,6 százalékkal csökkent a nemek közötti fizetésbeli különbség. „Ez a havi átlagfizetéssel számolva azt jelenti, hogy több mint 100 ezer forinttal keresnek kevesebbet a nők” – érzékelteti a helyzet súlyosságát az Amnesty Magyarország. A hazai bérszakadék mértéke európai uniós összehasonlításban is a legnagyobbak közé tartozik.
Hozzáteszik, a jelenség hátterében összetett okok állnak. Részben közrejátszik benne, hogy a nők jelentősen magasabb arányban dolgoznak azokban a szakmákban, amelyek bár a társadalom szempontjából alapvető fontosságúak, mégis méltánytalanul alulfizetettek. A pedagógusok és egészségügyi dolgozók négyötöde például nő. Ezenkívül a gyermekek és idős rokonok gondozásához, illetve az otthonhoz kapcsolódó fizetetlen munkát is jelentősen több időben végzik, ami sok esetben a nők részleges vagy teljes munkaerőpiaci kieséséhez vezet. Gyakran előfordul továbbá, hogy azonos munkakörökben is alacsonyabb bérezésben, illetve juttatásokban részesülnek, mint a férfiak.
Borítókép: Getty Images