Autoimmun betegség: nőknél háromszor gyakoribb

Az autoimmun betegségek kialakulása szembetűnően magasabb a nők esetében. Mi lehet ennek az oka?

Mit nevezünk autoimmun betegségnek?

Az autoimmun betegség olyan állapot, amelyben a szervezet immunrendszere - amelynek alapvetően az lenne a feladata, hogy megvédje a szervezetet a kórokozóktól - tévedésből megtámadja önmagát. Ez gyulladásokhoz, szövetkárosodáshoz és különféle krónikus betegségek kialakulásához vezethet. Bár sok autoimmun betegség ritka, mégis a rák és a szívbetegségek után a harmadik leggyakoribb betegségkategória.

Az autoimmun betegségeknek több mint 80 különböző típusa ismert, ezek közül a leggyakoribbak:

  • Rheumatoid arthritis (RA) – krónikus ízületi gyulladás
  • Lupus (SLE)
  • Hashimoto-thyreoiditis – a pajzsmirigyet érintő autoimmun betegség
  • Sclerosis multiplex (SM)
  • 1-es típusú cukorbetegség – az inzulintermelő sejtek károsodása miatt alakul ki

Az autoimmun betegségek miért érintik jobban a nőket?

Kutatások szerint az autoimmun betegségek gyakrabban fordulnak elő nőknél, mint férfiaknál. Valójában az autoimmun betegségek közel 80 százaléka nőket érint.

A pajzsmirigyet érintő autoimmun betegség is gyakoribb a nőknél. Fotó: Getty Images
A pajzsmirigyet érintő autoimmun betegség is gyakoribb a nőknél. Fotó: Getty Images

Ennek több oka is van

1. Hormonális okok

Az ember biológiai neme, valamint a hormonok egyaránt befolyásolják a fertőzésekre való hajlamot, az ezekre adott immunválaszokat, a betegség klinikai jellemzőit, a kezelésre, sőt a védőoltásra adott reakciókat is. A női nemi hormonok (különösen az ösztrogén), jelentős szerepet játszanak az immunrendszer működésében. Az ösztrogén erősítheti az immunválaszt, ami egyes esetekben hajlamosíthat az autoimmun betegségekre. Például a lupus gyakran súlyosbodik terhesség vagy menstruáció során, amikor az ösztrogénszint magasabb. A tesztoszteron, amelyet a nők szervezete is termel, de kisebb mértékben, mint a férfiaké, egy másik fontos hormon az autoimmunitás szempontjából. Ugyanis csökkenti az immunsejtek válaszát, így ez lehet az egyik oka annak, hogy a férfiaknál alacsonyabb az autoimmun betegségek aránya. 

2. Genetikai tényezők

A genetikai kutatások azt mutatják, hogy az autoimmun betegségek kialakulásában fontos szerepet játszanak az X-kromoszómán található gének. Mivel a nőknek két X-kromoszómájuk van, nagyobb eséllyel hordoznak olyan génmutációkat, amelyek autoimmun reakciókat válthatnak ki.

3. A női immunrendszer bár erősebb, de érzékenyebb

Mind a kórokozóra adott kezdeti válasz (veleszületett immunitás), mind az azt követő antitestek képződése (adaptív immunitás) erősebb és hatékonyabb a nőknél, mint a férfiaknál.  A különböző típusú immunsejtek száma eltérő a nők és a férfiak között. Ez a különbség az immunrendszer sejttípusainak számában azt jelenti, hogy a nemek közötti immunválasz eltérő. A nők immunrendszere jellemzően erőteljesebb, mint a férfiaké, ami ugyan előnyt jelent a fertőzések elleni védekezésben, ám ennek az az ára, hogy hajlamosabbak lehetnek a szervezet túlzott immunválaszaira, amelyek autoimmun betegségekhez vezethetnek.

4. Környezeti tényezők és stressz

A hormonális és genetikai tényezők mellett, a környezeti hatások is szerepet játszhatnak az autoimmun betegségek kialakulásában. A stressz, a fertőzések, a dohányzás, a környezeti toxinok vagy akár a bélflóra egyensúlyának felborulása is hozzájárulhat a betegség kialakulásához.

Figyeljünk magunkra!

Az autoimmun betegségek komoly egészségügyi kihívást jelentenek, és a nők sokkal nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint a férfiak. A hormonális, genetikai és környezeti tényezők együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy a nők körében akár gyakoribbak ezek a betegségek.

A korai felismerés és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú a tünetek enyhítésében és az életminőség javításában. Ha valaki tartós fáradtságot, ízületi fájdalmakat vagy egyéb autoimmun betegségre utaló tüneteket tapasztal, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugaton csak lassan szakadozik a felhőzet, sőt a határ mentén tartósan borult maradhat az ég, ott gyenge eső még délután is előfordulhat. Másutt fokozatosan gomolyosodik a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, így több-kevesebb napsütés is várható, és az északkeleti tájakon néhol záporok is kialakulhatnak. Az északi, északkeleti szél olykor megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 7 és 14 fok közé hűl a levegő. Jó hír a frontérzékenyek számára, hogy a múlt szombaton érkezett hidegfront immár elvonult, így számottevő fronthatás egyelőre nem érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Vas
Kezdjük újra