Az endometriózis az a betegség, amikor a méh nyálkahártyasejtjei nem a méhben, hanem valahol máshol, a méh üregén kívül jelennek meg. Ez leggyakrabban a petefészket és a kismedencei hashártya különböző részeit jelenti. A méhnyálkahártyasejtek steril gyulladást okozhatnak, és fájdalmas összenövésekhez, letapadásokhoz vezethetnek.
Amikor a bélrendszert érinti, kétféle fajtáját különböztetjük meg. Felületi a probléma akkor, ha csak a bél felszínén jelennek meg a méhnyálkahártyasejtek; a mély változatáról akkor beszélünk, ha áthatolnak a bélfalon - olvasható a WebMD oldalán.
Ebben az esetben az orvosok általában egy kis elváltozást találnak a bélfalon, ami ritkábban az izomrétegbe is behatolhat. Ezek a léziók lassan nőnek, de az sem ritka, hogy összezsugorodnak.
Számos problémát képes okozni
Az, hogy milyen tüneteket okoznak, attól függ, hogy hol helyezkedik el az elváltozás, és hogy mennyire mélyre hatolt a bélfalban. Van, akinek egyáltalán nem okoz panaszt, de általában az alábbiakkal jár a Medical News Today szerint:
- fájdalmas székletürítés vagy vizelés,
- véres vagy laza, vízszerű széklet,
- hasmenés,
- székrekedés,
- fájdalmas szex,
- meddőségi problémák,
- egyre erősödő menstruációs fájdalom,
- mély, kismedencei fájdalom,
- émelygés.
Az irritábilis bél szindróma is hasonló tünetekkel jár, de a belet érintő endometriózis esetén a menstruáció előtt és alatt súlyosbodnak a panaszok. A menopauza idején pedig általában enyhülnek.
Nehéz diagnosztizálni
Az endometriózis diagnosztizálását számos dolog nehezíti, például az, hogy a menstruáció alatti fájdalmakat általában normálisnak tekintik az érintettek, és nem fordulnak vele orvoshoz. Ráadásul a legtöbb esetben csak műtéti úton, laparoszkópiával, azaz hasi tükrözéssel tudják biztosan megállapítani a betegség jelenlétét. A bélproblémák esetén a kolonoszkópia sem feltétlenül segít, mivel hogyha csak a bél külső falán okoz elváltozásokat az endometriózist, azt a tükrözés során nem lehet látni.
Az, hogy milyen kezelést választanak a szakemberek, a tünetek súlyosságától, az érintett korától függ, de azt is figyelembe veszik, akar-e még gyereket. Az endometriózist gyógyítani nem lehet: hormonterápia vagy műtét által viszont enyhíthetők, vagy akár meg is szüntethetők a panaszok.