Égető kérdés: steril-e a húgyhólyag?

Sokan nem is gondolnak rá, hogy a rendszeres és bőséges folyadékfogyasztás nem csak azért fontos, hogy a szomjunkat oltsuk. Ha szervezetünk nem jut elegendő vízhez, egyebek mellett a vesénk vagy a húgyhólyagunk is károsodhat.

A nyár elmúlt, és ezzel együtt a hőséggel járó fokozott verejtékezésnek és állandó szomjúságérzésnek is búcsút mondhatunk. A megfelelő folyadékpótlásról azonban a hűvösebb idő beköszöntével sem szabad megfeledkeznünk, mert a rendszeres és bőséges hidratálás évszaktól függetlenül szükséges a szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez.

Nem csak a bőrünk szomjazza a nedvességet

Ki ne hallotta volna már, hogy a rugalmas és feszes bőr egyik lényeges feltétele a belső hidratálás, vagyis a rendszeres folyadékfogyasztás? Ez így van, de a gondos és tudatos vízbevitel nem csak szervezetünk első védelmi vonala számára fontos. Mivel az emberi test 60-70 százaléka víz, az egyes szerveink, az anyagcsere-folyamatok, valamint a keringési rendszerünk és hőszabályozásunk zavartalan működéséhez is nélkülözhetetlen a folyadékpótlás. A dehidratáltság a fennállásának időtartamától és mértékétől függően számos egészségi problémához vezethet. Ezek közé tartozik a magas vérnyomás, a fejfájás, a fáradtság, a különféle emésztési- és bőrproblémák, a vesekárosodás, de okozhat memóriazavarokat is, súlyos esetben pedig életveszélyes állapottal vagy akár halállal is végződhet. Aki tehát hajlamos keveset inni – vagy mert a mindennapi rohanásban elfeledkezik róla, vagy mert úgy érzi, hogy nem igényli a sok folyadékot –, nem árt, ha tudatosítja magában, milyen veszélyekkel járhat a dehidratáció.

vízivás, kulacs, pohár, fiatal nő
A megfelelő folyadékpótlás többféle módon is óvja egészségünket. Fotó: Getty Images

Az ivás nem luxus, hanem létszükséglet

Köztudott, hogy a szervezetünkbe juttatott folyadék egy része felszívódik és különböző módokon – például a vér egyik összetevőjeként vagy verejték formájában – hasznosul. A felesleges víz a folyadékszabályozást végző vesék működésének köszönhetően kiválasztódik, majd a húgyvezetéken keresztül a húgyhólyagba jut, ahonnan végül vizelet formájában távozik. Ha nem iszunk eleget, és a szükséges folyadékmennyiséget – ez becslések szerint a felnőttek esetében, normális körülmények között minimum napi 1,5-2 liter – nem pótoljuk egyéb formában sem, annak egyik leglátványosabb jele a vizeletünk mennyiségének csökkenése. Ami több szempontból is problémás lehet.

Veszélyben a vesénk és a húgyhólyagunk

Dehidratáció esetén felborulhat a vese működésének egyensúlya, ami a vérből kiszűrt anyagcsere-végtermékek felhalmozódásához vezethet. Amennyiben ezek nem tudnak a vizelettel távozni, összeállnak és vesekövekké alakulnak. A vesekövesség azonban nem az egyetlen lehetséges következmény.

Elegendő mennyiségű folyadék híján csökken a vese és a húgyhólyag kórokozókkal szembeni ellenállóképessége, így azok könnyebben meg tudnak tapadni és el tudnak szaporodni. Ha kevesebb a vizeletünk, és nincs, ami viszonylag gyorsan „átmossa” a hólyagot, megnő az esélye a húgyúti fertőzések kialakulásának. Ugyanez a helyzet akkor is, ha szándékosan és sokáig visszatartjuk a vizeletünket: ezzel a húgyhólyag öntisztító funkcióját gátoljuk, hiszen a felgyülemlett, pangó vizelet a különféle kórokozók túlszaporodásának melegágya lehet.

A húgyhólyag nem steril

Sokáig úgy tartották, hogy a vizelet steril, legalábbis a vizeletfolyam azon része, ami a kezdeti vizeletsugarat követi – ez ugyanis a húgycsőből távozó baktériumokat tartalmazza. Ez azonban nem így van. A Loyola Egyetem Stritch School of Medicine kutatói 2012-ben megerősítették, hogy a vizelet egyetlen cseppje sem steril: változatos baktériumokat tartalmaz, amelyek jelenléte a húgyhólyag állapotától függően változhat. Következésképpen a húgyhólyag sem lehet steril, a hüvelyhez hasonlóan sajátos és egyedi baktériumflórája van. A két szerv között ebből a szempontból csak annyi a különbség, hogy a hólyag öntisztulása a rajta keresztülhaladó vizeletnek köszönhetően jóval gyorsabb, mint a hüvelyé.

Így előzhetjük meg a hólyaghurutot

A húgyhólyag egészséges működéséhez, a különféle húgyúti fertőzések elkerüléséhez fontos, hogy eleget igyunk. Akkor se feledkezzünk meg a folyadékpótlásról, ha éppen nem szomjazunk. Erre a célra a legmegfelelőbb a tiszta víz, a cukrozatlan gyümölcslé vagy a tea. Cukros üdítőkből, koffeintartalmú vagy alkoholos italokból pedig minél kevesebbet fogyasszunk.

Arra is érdemes odafigyelni, hogy ne tartogassuk a vizeletet. Amint ingert érzünk – és amint lehetőségünk adódik rá –, ürítsük ki a húgyhólyagot, csökkentve ezzel a különféle kórokozók elszaporodásának esélyét. Azzal is sokat tehetünk, ha igyekszünk kiiktatni a hajlamosító tényezőket: fenntartjuk a hüvely egészségesen savas kémhatását, törekszünk rá, hogy altestünk ne hűljön le és figyelünk az intimhigiéniára – egyebek mellett a helyes WC-használatra.

Amennyiben húgyúti fertőzésre utaló korai jeleket észlelünk – ilyen a vizelés közben tapasztalható égő, csípő érzés vagy fájdalom, a gyakori vizelési inger, a kellemetlen szagú vizelet, esetenként a láz –, a patikában kérhetünk a tünetek enyhítésére alkalmas készítményeket, valamint gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatású gyógynövényteákat. Amennyiben viszont a tünetek súlyosbodnak, vagy komoly fájdalmat okoznak, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra