Életünk során így változik a menzeszünk

Ahogy telnek az évtizedek és változik a testünk, úgy változik vele együtt a menstruációs ciklusunk is. Ez egy természetes folyamat, így alapvetően nem kell aggódnunk miatta. Azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen esetekben jelezhetnek komolyabb problémát a változások.

Az évek múlásával együtt járnak bizonyos hormonális változások, amelyek a menzeszre is hatással vannak. Nézzük, melyek ezek.

20-as évek: rendszeresebb, de kellemetlenebb

Sokan tapasztalják, hogy míg a tinédzseréveikben rendszertelenül jelentkezett a vérzésük, a 20-as éveikben már szabályosabb ritmusban menstruálnak. Ennek az az oka, hogy a fiatal lányok nem ovulálnak rendszeresen, a 20-as éveikben lévő nők viszont már igen. Ugyanakkor sokan ebben az időszakban kezdenek el kellemetlen premenstruációs (PMS) tüneteket , például fájdalmat, hangulatingadozást és mellfeszülést tapasztalni. Ám a 20-as éveikben sokan elkezdenek fogamzásgátlót szedni, ami szintén változásokat idézhet elő a menstruációs ciklusban - szabályosabb, enyhébb és rendszeresebb vérzést, valamint kevesebb PMS-tünetet eredményez.

menstruáció, menzesz, menstruáció változása, nőgyógyászati problémák, havi vérzés, ciklus
Természetes, ha életünk során változik a menzeszünk, de bizonyos jelekre nem árt figyelni.Fotó: iStock

30-as évek: kiszámítható ciklus, gyerekvállalás

A 30-as éveinkben a menzesz általában rendszeres és mindig ugyanolyan erősségű. Ha viszont a vérzés szokatlanul erős, vagy fájdalmas görcsök kísérik, az komolyabb probléma, például ciszta vagy endometriózis tünete is lehet. Utóbbit a 30-as nőknél diagnosztizálják a leggyakrabban.

Sokan ebben a korban szülnek gyereket - a várandósság alatt tehát természetesen kimarad a menzesz. A szülés után általában 4-6 hétig a gyermekágyi vérzést tapasztalunk, ez azonban nem egyenlő a menstruációval. A menzesz rendszerint a gyermekágyi időszak végén vagy a szoptatás abbahagyása után tér vissza. Egyeseknél a terhesség után enyhülnek a menstruációs görcsök.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Menopauza előtt és után

A menopauza három állomásáról korábbi cikkünkben írtunk bővebben - kattintson ide!

A 40-es években jelentkeznek a perimenopauzához köthető hormoningadozások, amelyek a menopauza előhírnökei. Ez a klimax előtti 8-10 évet jelenti - ilyenkor a test felkészül a menstruáció megszűnésére. A hormonális változások hatására a menzesz rendszertelenebbé és erősebbé válhat, két menzesz között pecsételő vérzés jelentkezhet, valamint felerősödhetnek a PMS tünetei is. Menopauzáról pedig akkor beszélhetünk, ha már 12 egymást követő hónapban kimaradt a havi vérzés. Ez általában az 50-es éveink elején következik be.

Fontos kiemelni, hogy a menstruációnk ereje és hossza sokat elárulhat az egészségi állapotunkról. Ezért ha bármikor a szokásostól eltérő dolgokat tapasztalunk, mielőbb forduljunk orvoshoz, ugyanis akár policisztás ovárium szindróma ( PCOS ) vagy pajzsmirigyprobléma is állhat a háttérben.

Forrás: health.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra