Az emlőrák a nők második leggyakoribb daganatos megbetegedése a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tájékoztatása szerint. Magyarországon évente mintegy 8000 új megbetegedést és 2100-2200 közötti halálesetet tartanak nyilván.
A mellrák első tünetei
- Idegentest-érzés, szövetszaporulat tapintható a mellben.
- Behúzódás a mellben, amely az emlőbimbót befelé fordíthatja, helyzetét fixálhatja.
- A daganatos emlő nagyobb lesz a másiknál, alakja is megváltozik, esetleg váladékozhat.
- Későbbi stádiumában az áttétek miatt fájdalmas csonttörések, fokozódó légzési és keringési elégtelenség léphet fel; illetve fel-fellobbanó gyulladások, fertőzések jelentkezhetnek.
- Szintén későbbi tünet lehet a bőr kifekélyesedése.
- Ritkán fájdalom is jelentkezhet.
Természetesen nem minden csomó jelent rákot. Az emlő fiatalkorban a nagyobb mennyiségű mirigyállomány, később pedig a jóindulatú elváltozások vagy a zsírszövet miatt lehet csomós tapintású. Ezért is fontos a rendszeres önvizsgálat – még terhesség és szoptatás alatt is –, és ha új csomót vagy addig nem tapasztalt elváltozást észlelsz (például befelé forduló mellbimbót, váladékozást), keresd fel a hozzád tartozó emlőszűrő központot vagy a háziorvosod, aki elirányít a megfelelő helyre! (részlet Dr. Demeter Jolán: Az emlőrákról mindenkinek – című könyvéből)
Akinek még inkább oda kell figyelnie
Ha a rizikócsoportba tartozol, különösen fontos a gyakori önvizsgálat, hiszen a korán, áttétek nélküli stádiumban felfedezett emlőrák legtöbb esetben gyógyítható. Nagyobb a mellrák kockázata, ha az alábbiak közül akár egy is érvényes rád:
- korán jelentkezett a menstruációd, vagy későn következett be a klimaxod (hosszú ideig tartó termékeny ciklus);
- előfordult a családodban emlő-, petefészek- vagy bélrák;
- nem szültél, nem szoptattál;
- korábban volt jóindulatú emlőelváltozásod vagy emlődaganatod;
- zsírdús étrendet követsz, túlsúlyod van;
- gyakran fogyasztasz alkoholt;
- dohányzol; illetve
- hormonpótló kezelést kapsz.