Pisilni kell. Igen, már megint. Nagyon és hirtelen. Ám a vécén alig jön egy kevéske, és a feszítő érzés megmarad. A nők fele legalább egyszer megtapasztalja a hólyaghurut tüneteit élete során: a zavaros vagy akár véres vizeletet, az égő, csípő érzést, esetleg alhasi görcsöket vizeléskor, a szeméremcsont feletti vagy deréktáji fájdalmat. Súlyos esetben láz, hidegrázás is előfordulhat.
Nők és férfiak is érintettek lehetnek
Általában a lányokat, nőket szokták óvni attól, hogy a hideg kőre üljenek, pedig a felfázás nem nemi kérdés: férfiakat éppúgy érinthet, mint nőket, csak épp náluk első sorban prosztatagyulladáshoz vezethet az altest lehűlése. A nőkre azért jellemzőbb a hólyaghurut, mert az ő húgycsövük rövidebb, így a kórokozók könnyebben jutnak el a húgyhólyagig.
Egyre többen vannak azok, akiknek egy megbetegedés esetén nemcsak az fontos, hogy gyors és hatékony megoldást találjanak, de az is, hogy az kíméletes legyen, úgynevezett szelíd gyógymód. A természet több ezer éve kínál segítséget sok mindenre, hólyaghurut esetén például kiemelten jól teljesítenek egyes gyógynövények.
De lássuk, valójában mi is ilyenkor a feladatuk!
A probléma hátterében az áll, hogy baktériumok jutottak be a hólyagba, és megtapadtak, majd szaporodni kezdtek a hólyagfalon – ez váltja ki a gyulladást, mivel a szervezet próbál védekezni a maga módján. A természetes anyagok általában két fronton támadnak: egyrészt vízhajtó hatásukkal (ezzel rendelkezik például a nyírfalevél, a mezei zsurló, a csalán vagy a petrezselyemgyökér), másrészt antibakteriális erejükkel (ilyennel bír a medveszőlőlevél, míg a tőzegáfonya a baktériumok megtapadásának megakadályozásában jó, azaz a betegség megelőzésére érdemes használni).
Ha a fertőzés korai szakaszában alkalmazzuk, akkor a medveszőlőlevél igen hasznos gyógynövény, ezt javasolja a népi gyógyászat is. Nagy előnye, hogy e növény gyógyhatása már évezredek óta ismeretes, napjainkban már vizsgálat is igazolja húgyúti antibakteriális hatását. A medveszőlőlevél emellett gyulladáscsökkentő is, és képes megakadályozni a baktériumok megtapadását a hólyag falán. Mindezen kedvező tulajdonságai miatt kivonatait az európai és a hazai gyógyszerhatóságok hagyományos növényi gyógyszerként engedélyezik. A tényleges terápiás hatásért a benne lévő hidrokinon-származékok (arbutin, metil-arbutin) felelnek. Lényeges különbség az antibiotikumokkal szemben, hogy – speciális hatásmechanizmusának köszönhetően – a medveszőlő antibakteriális aktivitásával szemben a baktériumok nem képesek rezisztenssé válni, ami különösen előnyös akkor, ha a fertőzés esetleg visszatérne.
Tea vagy tabletta – lehet választani
A növény felhasználható hideg áztatással készített teaként, ám a medveszőlőlevél-tea fanyar íze miatt kevesek kedvence.
A többség inkább a tablettára szavaz. Ezt
felismerve fejlesztették ki a vény nélkül kapható Urzinolt akut felfázás
kezelésére. Elsősorban a kezdeti, hirtelen fellépő tünetek – a gyakori, sürgető
vizelési inger, illetve az égő érzés pisiléskor – ellen hatásos. Ha az érintett
már a felfázás első jeleinek észlelése után elkezdi szedni a készítményt,
néhány nap alatt elmúlhatnak a tünetek. Ha nem sikerül ennyi idő alatt úrrá
lenni a fertőzésen, akkor keressük fel az orvosunkat, mert komolyabb baj is
lehet a szokványosan induló felfázásból.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A
BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!