A betegség kialakulása
A hólyagsérv a hólyag és a hüvelyszövetek közötti kötőszövetek sérülését vagy meggyengülését, megnyúlását, kitágulását jelenti. Súlyos sérv esetén a hólyag akár egészen a hüvelybe domborodhat, kitüremkedhet. A sérv legtöbbször hüvelyi szülést követően alakul ki, ha a kötőszövetek vagy a hüvelyfal izmai sérülnek. Sokszor a tünetek csak az életkor előrehaladásával, a változókorban jelentkeznek a csökkenő ösztrogénhormon következtében.
Hólyagsérv kialakulásához vezethet a gátizmok túlfeszítése hüvelyi szülésnél, valamint nehéz tárgyak emelése, krónikus köhögés vagy tartós székrekedés, hiszen az erőlködés a gyengébb kötőszöveteket fokozottan veszélyezteti. További kockázati tényezőt jelent a túlsúlyos testalkat, illetve az is, ha valakinek eltávolították a méhét, hiszen ebben az esetben a medencefenék komplex rendszere megváltozik.
A hólyagsérv tünetei és fokozatai
A betegség egyik jellegzetes tünete lehet az inkontinencia. Jellemzően először csak erőtejesebb fizikai terhelés esetén - például sportolás, tüsszentés, nevetés - tapasztalható vizeletcsepegés, de később ezek a tünetek fokozódhatnak és sűrűsödhetnek. Hólyagsérv következtében az érintett kellemetlen, húzódó fájdalmat, idegentest-érzést tapasztalhat, de akár közösülés közben is előfordulhat akaratlan vizeletürítés.
A betegség esetén előfordulhat, hogy a hólyag nem tud teljesen kiürülni, a benne maradó pangó vizelet fertőződik, ami akár idült hólyaghurutot okozhat. A hólyaghurutnak három súlyossági fokozata van: az elsőnél a húgyhólyag csak kissé nyomódik a hüvelybe - ez nem mindig jár együtt tünetekkel - a másodiknál már eléri a hüvelybemenetet, a harmadik, legsúlyosabb esetben pedig bele is ereszkedik.
A hólyagsérv kezelése
Az első fokozatú hólyagsérv nem igényel kezelést, mindössze néhány életmódbeli tanácsot kell megfogadni, mint például az ideális testsúly elérése, a székrekedés és a nehéz tárgyak emelésének elkerülése, valamint kímélni kell a hasizmot. Közepes vagy súlyos hólyagsérv kezelése során több megoldás is szóba kerülhet a kezelőorvossal egyeztetve. Segíthet például egy speciális, húgyhólyagot alátámasztó pesszárium, kollagéninjekciós kezelés, változókorú nők esetén hormonpótlás, lézerterápia, valamint olyan hagyományos műtéti eljárások, mint a szalagplasztika.
Szalagplasztika
Hólyagsérvre a leggyakrabban alkalmazott műtéti eljárás a szalagplasztika. A beavatkozás során egy speciális szövetbarát szalagot ültetnek a húgycső középső része alá, amely támasztékod ad, így a fizikai erőkifejtés közben is zárva marad. A műtét történhet altatásban vagy epidurális, illetve spinális érzéstelenítés mellett.
Lézeres terápia
Az eljárás lényege, hogy a kezelés során a hüvelyfal és a medence szalagrendszerének feszesítésével támasztják meg a hólyagalapot és szüntetik meg az inkontinenciát. A beavatkozás során lézersugár segítségével felmelegítik a kötőszöveti rétegeket, ezzel beindítják a megvastagodásához szükséges regenerációs folyamatokat. A terápia folytán a kollagén rostok területére új kötőszöveti sejtek érkeznek, a rostok között pedig új kapcsolatok alakulnak ki.
A lézeres kezeléssel elkerülhető a vágás és a varrat, nincs hámsérülés vagy vérzés, nem igényel műtéti előkészületeket vagy utókezelést. A terápia fájdalommentes, ezért a beavatkozás során az érzéstelenítés sem indokolt, nincs lábadozási idő, a páciens közvetlenül utána folyathatja mindennapi tevékenységét.