A hólyagsérv általában hüvelyi szülést követően alakul ki, ebben az esetben ugyanis a hüvelyfal izmai, illetve a kötőszövetek megsérülhetnek. Ezenkívül azonban a székrekedés okozta túlzott erőlködés, nehéz tárgyak emelgetése is szerepet játszhatnak a kialakulásában, és azoknál, akiknek eleve gyengébbek a kötőszöveteik, nagyobb lehet a betegség esélye.
Az ösztrogénszint csökkenése is szerepet játszik
Jellemző tünetek
A hólyagsérv tünetei közé tartozik a vizeletcsepegés, az inkontinencia (főleg nevetés, köhögés, tüsszentés esetén), a hólyag teljes kiürítésére való képtelenség, a fájdalmas, égő, csípő érzés vizeletürítés közben. A közösülés is fájdalmas lehet, és az is előfordulhat, hogy az előreesett hólyag kellemetlen nyomó érzést okoz, mintha valami lenne a hüvelyben. Természetesen az is előfordulhat, hogy a hólyagsérv semmilyen tünettel nem jár együtt, illetve azok csak hosszú idő alatt, fokozatosan alakulnak ki. Extrém súlyos esetben pedig az előreesett hólyag akár szabad szemmel is megfigyelhető, észrevehető a nőgyógyászati vizsgálat során.
Mit tehetünk?
A hólyagsérvet a súlyossága alapján különböző csoportokba sorolhatják, a legenyhébb nem okoz tüneteket, míg a legsúlyosabb eset komoly kellemetlenségekkel jár együtt és ilyenkor a hólyag akár teljesen ki is türemkedhet a hüvelybe. Az enyhe mértékű, panaszokat nem okozó hólyagsérvet általában nem kezelik semmivel, mindössze néhány szabályt kell betartania a betegnek (például tartózkodjon a nehéz tárgyak emelgetésétől és igyekezzen megakadályozni, hogy székrekedés alakuljon ki nála), ezzel ugyanis elkerülhető a beteg állapotának romlása. Ha a hólyagsérv súlyosabb és komolyabb tünetek is jelentkeznek, akkor műtét segítségével helyezhetik vissza a hólyagot a helyére, és hüvelyplasztikával állíthatják helyre a hüvely falát.