A gomba vagy baktérium okozta hüvelyfertőzés igen gyakori, a legtöbb nő megtapasztalja élete során ennek kellemetlen tüneteit. Érdemes ilyenkor már az első jeleknél bevetni néhány házi gyógymódot, de ha a panaszok ezek ellenére sem csillapodnak, mindenképp keresd fel nőgyógyászod!
Ez okozza a bajt
A hüvely természetesen nap mint nap ki van téve a baktériumok és a gombák támadásának, ez azonban mégsem mindig okoz betegséget. A hüvely érzékeny mikroflórájának ugyanis fontos elemei a Lactobacillusok, amelyeknek a védekezés a feladatuk. Ezek a tejsavbaktériumok tartják fenn ugyanis azt az enyhén savas kémhatást, ami biztosítja, hogy a gombák és a káros baktériumok ne szaporodhassanak el a hüvelyben. Ha azonban a hüvelyflóra egyensúlya felborul, a Lactobacillusok nem lesznek képesek megakadályozni a betegséget.
Ilyenkor hüvelyfertőzés léphet fel. Ha bakteriális eredetű, akkor híg, tejsavószerű, szürkésfehér színű a bőséges hüvelyváladék, amely ráadásul jellegzetes halszagot is áraszt. Ha gomba okozza a bajt, az erős viszketéshez sűrű, fehér színű, túrós, darabos jellegű, ám szagtalan váladék társul.
Természetes megoldások
- Igyál minél több folyadékot, leginkább tiszta vizet vagy gyógyteát!
- Vegyél tengeri sós ülőfürdőt! Ez segíthet csillapítani a fájdalmat és a viszkető érzést.
- A gyógynövényes ülőfürdő is segíthet. A cickafark fertőtlenít, a kamilla gyulladásgátló és antibakteriális hatású, a körömvirág pedig kiváló a sérült nyálkahártya kíméletes ápolására. A virágzatokból 1-2 maréknyit tegyél a meleg vízbe, amelyben az intim testrészt áztatod!
- Egyél fokhagymát! Annak ugyanis gombaölő és gyulladáscsökkentő hatása van.
- Egyél naponta 1-2 pohár joghurtot, azzal ugyanis sokat tehetsz a hüvely baktériumflórájának helyreállításáért!
- A helyes intim higiénia kiemelten fontos a fertőzések megelőzésében és kezelésében. Kerüld az erős illatanyagú intim mosakodókat, legjobb a tiszta langyos víz! Használj jól szellőző, pamut alsóneműt!