A gombás fertőzések már kislányoknál is előfordulhatnak, és nagyon sok olyan nő van, akit egy életen át elkísérnek. Lehet, hogy kikezelik belőle és egy ideig tünetmentes, de aztán a tünetek újra visszatérnek, és megint hónapokig kénytelen kúrálni magát. A patikákban recept nélkül kapható, illetve az orvosok által felírt gyógyszerek használata mellett érdemes a megelőzésre is hangsúlyt fektetni. Az érintettnek első körben végig kell gondolnia - főként, ha már többször átesett ilyen fertőzésen -, hogyan és hol kapta el, mitől jöhetett elő nála a hüvelygomba. Már az is sokat segít, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen tényezők hajlamosíthatnak bennünket a fertőzés kiújulására.
Bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok szedése felboríthatja az egészséges hüvelyflórát. Ilyenkor a tejsavat termelő, védő hatású Lactobacillusok száma csökken, és a gombák könnyen elszaporodhatnak. A szervezet immunrendszerét jelentősen gyengítő kemoterápia mellett is előfordulhat a hüvelygomba. A daganatos betegségek általában, de az AIDS és a cukorbetegség is elősegíti a gombás fertőzést, mert ezek a betegségek gyengítik a szervezet immunrendszerét.
Egyes vélekedések szerint a szénhidrátban gazdag táplálkozás is a hajlamosító tényezők közé tartozik, ezért sokan próbálnak az evési szokásaikon változtatni, diétázni, hogy megszabaduljanak a fertőzéstől, illetve így próbálják megelőzni azt. Nemcsak a hiányos, de a túlzásba vitt intim higiénia is növeli a gombás fertőzés előfordulásának az esélyét, illetve a túlsúlyos nőknél is magasabb lehet a kockázat.
A Candida diéta hatásos?
Egyesek esküsznek rá, mások szerint hülyeség, azonban egyvalami biztos: ártani nem árt, tehát érdemes lehet kipróbálni a Candida-diétát is. A Candida nevű élesztőgomba jelen van az emberi szervezetben, bajt csak akkor okoz, ha túlságosan elszaporodik. Mivel a Candida gomba szénhidráttal táplálkozik, ezért ezt az összetevőt érdemes lehet száműznünk az étrendünkből.
A Candida diétának egyébként számos kedvező mellékhatása is van a "gombák pusztításán" kívül:
- csökkenhet az étkezés utáni haspuffadás, a székrekedés vagy a hasmenés,
- elmúlhat a nyelven a lepedékképződés és megszűnhet a rossz lehelet
- enyhülhetnek az allergiás panaszok.
Így néz ki a Candida-diéta
Első körben mindent, amiben cukor van, el kell felejtenünk, így a mézet is. Magas gyümölcscukor-tartalmuk miatt a diéta kezdetén még a gyümölcsöket is kerüljük! Nőknek 3-6 hónapig érdemes folytatniuk a diétát, férfiaknak 1-2 hónapig.
Nagyjából két hétig kell betartani a "semmi szénhidrát" szabályt, onnantól már lehet kicsit bűnözni.
Tilos élesztőtartalmú ételeket fogyasztani, kerülni kell a tejtermékeket is, az erjesztett élelmiszereket, illetve a tartósított dolgokat. Viszont folyamatosan sok vitamint kell enni, így az első két hét után már fogyaszthatók a zöldségek, gyümölcsök. Bőségesen kell rostot, ballasztanyagot - korpát, hajdinát vagy natúr rizst - fogyasztani, mert ezek tisztítják a bél nyálkahártyáját. A finomliszt és a tésztafélék helyett használjunk amarántot, kókuszlisztet, gesztenyelisztet. Ha nagyon a tésztákra éheznénk, készítsünk például cukkinispagettit.