Nagy vérrögök
Alkalmanként egy-egy vérrög teljesen normális, ha viszont rendszeresen méretes vérrögök ürülnek a hüvelyből menzesz idején, akkor jóindulatú sejtburjánzás jelenlétére utalhat a méhben. Különösebb aggodalomra nincs ok, de azért érdemes átbeszélni a nőgyógyászunkkal.
Nagyon erős vérzés
Ha azt tapasztaljuk, hogy egyórás időközönként vagy még gyakrabban kell betétet, tampont cserélnünk, akkor ez is jelezhet elváltozást, például polipot a méhben. Amennyiben az erős vérzés mellett légszomjat, szédülést, bágyadtságot is tapasztalunk, minél hamarabb forduljunk orvoshoz, mert lehet, hogy krónikus vérszegénység áll a háttérben, emiatt pedig gyógyszerre lesz szükség, hogy a szokatlanul erős vérzést megszüntessük.
Egy hétnél tovább tartó menstruáció
Alkalmanként stressz hatására is előfordulhat, de ha rendszeressé válik, akkor mindenképpen kivizsgálásra lesz szükségünk. A hosszú ideig tartó vérzés ugyanis méhpolip, policisztás ovárium szindróma ( PCOS ), illetve legrosszabb esetben akár rosszindulatú daganatos megbetegedés jele is lehet.
Kevesebb mint 20 nap két vérzés között
Alkalmanként ez is megeshet anélkül, hogy aggódnunk kellene, de ha rendszeresen előfordul, akkor a pajzsmirigy működési zavarára vagy peteérési zavarra utalhat, esetleg PCOS-t is jelezhet. A tartósan túl rövid ciklusról mindenképpen tájékoztassuk orvosunkat!
Kimaradt menzesz
Tartós és nagymértékű stressz, valamint túledzés is okozhatja, hogy menzeszünk elmarad, továbbá ez történhet akkor is, ha testsúlyunk és testzsírszázalékunk bizonyos szint alá csökken. De hormonzavar is állhat a kimaradó vérzés mögött.
Forrás: rodalesorganiclife.com