Nem véletlen, hogy éppen a Nemzetközi Nőnapra időzítette legújabb edukációs kisfilmjének megjelenését az Országos Mentőszolgálat Alapítvány (OMSZA). A „Nő a tét” című videóban az látható, hogy a Pokorny Lia által alakított dr. Bárány Olga ügyvédnő az egyik pillanatban még fáradtságra, mellkasi nyomásra, bal karba és nyakba kisugárzó fájdalomra, gyomorfájásra és izzadásra panaszkodik, a másikban pedig már ájultan esik össze.
Sokan inkább nem segítenek az ájult nőkön
Az eszméletlen beteg körül álló férfiak érzik ugyan, hogy nagy baj lehet, és segíteni kellene az ügyvédnőnek, azonban nem mertnek odalépni hozzá. „Még azt hiszik, hogy taperolom” – fogalmazott Bala szerepében Csuja Imre. Végül a Timit alakító Oroszlán Szonja megy oda a földön fekvő nőhöz, és magyarázni kezdi, hogy mit kell tenni, ha egy eszméletlen nőt látunk a földön feküdni.
Ahogy a kisfilmben is hallható, akár férfi, akár nő a bajbajutott személy, a feladat mindenesetben ugyanaz: megvizsgálni, hívni a 112-t, majd elkezdeni a mellkaskompressziót. „A lényeg, hogy erősen és gyorsan csináld. Egy másodperc alatt kb. kétszer, mintha a Stayin’ Alive ritmusára csinálnád. Ne hagyd abba, amíg magához nem tér, vagy míg a mentők ki nem érkeznek” – magyarázta Csuja Imre.
„Aggódsz, hogy félreértik, mert cicije van? Hidd el, a végén hálás lesz, hogy megmentetted az életét” – mutatott rá Oroszlán Szonja. „Tartsd életben, legyél te is életmentő!” – tette hozzá.
Pofon egyszerű, neked is menni fog! Most légy férfi! Vagy nő” – jegyezte meg a Balát játszó színész.
Félünk az „illetlen viselkedéstől”
A kisfilmhez az ötletet az Országos Mentőszolgálat Alapítvány friss kutatásának eredménye adta. Arra keresték a választ, hogy vajon egyenlő eséllyel indulnak-e a nők és férfiak a túlélésért folytatott küzdelemben, ha hirtelen szívhalál következik be náluk és laikusokra vannak utalva. Több külföldi felmérés ugyanis azt állapította meg, hogy az emberek több mint fele inkább hagyna meghalni egy földön fekvő, eszméletlen nőt, minthogy azt kockáztassa, illetlen viselkedéssel vádolják meg, mert hozzáért.
Mint kiderült, a magyar emberek még mindig elsősorban attól tartanak, hogy laikusként csak ártani tudnak, ha megkezdik az újraélesztést, legyen szó akár nőről, akár férfiról. A nők újraélesztésétől viszont itthon és külföldön is hasonló okokból tart a lakosság. Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány közleményében azt írta, a Nemzetközi Nőnapra időzített, (nem csak) a nőkért szóló kampánnyal ugyanaz a fő céljuk, mint az eddigi kisfilmekkel: „ha egy ember életét is sikerül megmenteni vele – legyen akár férfi, akár nő –, már megérte” – fogalmaztak.
Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images