A perimenopauza, más néven a menopauza átmenete egy jelentős női életszakasz, amikor a reproduktív hormonok szintje ingadozik, és végül csökken, amíg a menstruáció végleg le nem áll a menopauza alatt – elemzi hosszasan cikkében az Institute for Functional Medicine.
A perimenopauza tünetei
Míg a menopauzába való átmenet időtartama és tapasztalata teljesen egyéni, a perimenopauzában töltött átlagos idő állítólag körülbelül négy év. A gyakori tünetek közé tartozik a rendszertelen vagy erős menstruáció, hőhullámok, alvászavarok, mozgásszervi fájdalmak és hangulatváltozások. A nők ez időszak alatt más egészségügyi hatásokat is tapasztalhatnak, például kardiometabolikus változásokat (elhízás, magas vérnyomás, szénhidrát- és zsíranyagcsere-zavar), kedvezőtlenebb zsíreloszlást, fokozott szisztémás gyulladást és a gondolkodással kapcsolatos problémákat.
Az életmód alapú megközelítések, például a táplálkozás, testmozgás, valamint a stresszcsökkentő gyakorlatok segíthetnek támogatni a nők optimális egészségét a perimenopauza idején. Ha személyre szabott életmódbeli beavatkozások történnek a problémás perimenopauzális tüneteinek enyhítésében, sokat segíthetünk az állapoton.
Az optimális egészség fenntartása a perimenopauza alatt
A menopauzát követő években a csökkent ösztrogénszintből eredő egészségügyi problémák és krónikus betegségek megnövekedett kockázata már többször szerepelt a kutatási témák között. A tanulmányok azonban gyakran keverték a peri- és posztmenopauzában lévőket, amikor ezt a női életszakaszt vizsgálták. Pedig ebben az életszakaszban jellemzően eltérő klinikai tünetekkel és szükségletekkel jelentkeznek a nők a szakorvosoknál. Az újabb tanulmányok már a menopauza során tapasztalt tünetekre vonatkozó, életmód alapú megközelítésekre fókuszálnak, így a táplálkozás és a testmozgás konkrét feltérképezése útján indultak el.
Egészség és testsúly a perimenopauza alatt
A perimenopauzában lévő nőknél a testösszetétel és a kardiometabolikus kockázatok változásait figyelték meg. Egy 2020-as amerikai tudományos vizsgálat ezeket a változásokat és kockázatokat értékelte nők körében a menopauza átmenete során.
A kutatók megállapították, hogy a perimenopauza során jelentős súly-, teljestestzsír- és hasizsírszövet-gyarapodás, ezen belül a zsigeri zsír 15 százalékos növekedése bizonyítható. Ezek mellett az összkoleszterin és az LDL-koleszterin szignifikáns növekedését is kimutatták. A megfigyeléses vizsgálatok során azt találták, hogy a perimenopauzában lévő nők nagyobb valószínűséggel előzték meg a hasi elhízás kialakulását és optimalizálták kardiovaszkuláris egészségüket, ha:
- csökkentették az ülőmunkával töltött időt,
- növelték gyümölcs- és zöldségfogyasztásukat,
- javították állóképességüket,
- formálták felsőtestük hajlékonyságát és alsótestük izomerejét.
Alvás, hangulati elemek és depresszió a menopauza alatt
Az alvászavarok gyakori gondot jelentenek a menopauza átmenete idején. A vizsgálatok szerint, az ösztrogén- és progeszteronszint ingadozása ebben az időszakban erősen hozzájárul az alvás zavaraihoz. Egy 2022-es tanulmányban 187 női résztvevőt vizsgáltak egy 20 hetes jógaintervenció alatt. Ennek hatását kutatták a menopauzális tünetekre és az alvás minőségére, egy kontrollcsoporttal összehasonlítva. Megállapították, hogy az általános menopauzális tünetek javulása mellett az alvásminőségben is jelentős változás történt a perimenopauzában lévő jógacsoportban, valamint a jógaintervenciót befejező posztmenopauzában lévő jógacsoportban a kezelés előtti értékekhez képest.
A perimenopauza során sok nőnél tapasztalhatók hangulati változások és depressziós tünetek, sőt, akár súlyos depressziós epizódok alakulhatnak ki.
Perimenopauza a funkcionális orvoslás szemszögéből
A perimenopauza során az ösztrogén- és progeszterontermelés összességében csökkenni kezd, de a napi hormonszintek is kevésbé kiszámíthatóak, és a nagyobb hormoningadozások potenciálisan káros tünetekhez vezethetnek. Ebben az összetett hormonális környezetben a páciens teljes egészségi történetének megértése létfontosságú lépés az életminőség javításához a perimenopauza alatt.
Például a menopauzában lévő, depresszióval küzdő nő számára előnyös lehet a test-lélek terápia, vagy egy olyan perimenopauzában lévő nő, aki jelenleg nem végez rendszeres testmozgást, úgy találhatja, hogy a heti néhány alkalommal végzett jóga vagy egyszerűen az ülőmunka csökkentése javítja az egészséget és a jólétet.
A személyre szabott megközelítés elengedhetetlen a perimenopauzában fellépő hormonális problémák, például az ösztrogéndominancia hatékony értékeléséhez és kezeléséhez. Az életmódbeli szokások, a bélrendszer egészségi problémái, a krónikus stressz, a környezeti toxikus hatások és a vércukor-érzékenység mind fontos összetevők, amelyeket figyelembe kell venni.
Az optimális egészséget célzó életmód alapú terápiák a funkcionális orvoslás megközelítésének középpontjában állnak, és az olyan beavatkozások, mint a táplálkozás, a testmozgás és az elme-test terápiák jelentős javulással jártak a perimenopauzális tünetekben, beleértve az alvás minőségét és a depresszióról szóló beszámolókat a kontrollcsoportokhoz és a kezelést megelőző mérésekhez képest.