Mi történik a hormonjainkkal tavasszal?

A tavasz kezdetét a legtöbben az újjászületéssel, ébredéssel kötik össze. Ez pedig nem csak a természetre igaz, hiszen az emberi szervezetben lezajló folyamatok is ezt igazolják. De mi változik meg ilyenkor, mi történik a testünkben?

Tavasszal feléled a természet, kirügyeznek a fák, csicseregnek a madarak, süt a nap. A téli szürkeség és hideg után üdítően hat ez a hangulatunkra és a szervezetünkre is. De mi is történik pontosan ilyenkor és miért érezzük azt, hogy kinyílik a világ?

Változik a melatonintermelés

Az évszakok változását a testünk is figyelemmel követi. A retinánk érzékeli a fényerő emelkedését, amely elindítja a hormonális változásokat. Ezekben szerepet játszik a melatonin nevű hormon is. Ez a hormon az ébrenlét és alvás ciklusait szabályozza. A tobozmirigyben termelődik, működése pedig nagyban függ attól, mennyi fény jut el a mirigyig. Amikor a fény áthalad a retinán, üzenetet küld a tobozmirigynek, ami erre csökkenti a melatonin termelését, így bekövetkezik az ébredés. Gyenge fényhatásra pedig alvásra biztatja a testünket. A melatonin tehát igen komoly szerepet kap a napi rutinban, abban, hogy milyen mélyen alszunk, mikor alszunk, mikor ébredünk, emellett a női szaporodásra és az öregedésre is hatással van.

Így nem véletlen, hogy az erősödő napsütés hatására a melatonintermelés is változik a téli, fényszegény időszakhoz képest. A sötétebb hónapokban a szervezet több melatonint termel, melynek hatására kedvetlenebbek vagyunk, sokaknál kialakulhat téli depresszió is. A tavaszi fény hatására azonban a csökkenő melatoninszint jobb hangulatot eredményez. A több fény hatására több energiánk van, így kevesebbet is alszunk. Gyakori jelenség ilyenkor a tavaszi fáradtság is, hiszen a hormon csökkenésére és a kevesebb alvásra a szervezetünk is reagál: a megszokott hosszabb alvások helyett most kevesebbet kap. Az alvás-ébrenlét ciklus felborulását nehezebben viseljük, azonban mozgással, vitamindús táplálkozással sokat segíthetünk szervezetünknek az átállásban.

Növekvő szerotonin

A szerotonin, azaz a boldogsághormon, termelődését a fény növeli, így a téli fényszegény időszak jelentős szerotonincsökkenést eredményez a szervezetünkben. Azonban a tavaszi napsütés beindítja a szerotonin termelődését, ami a hangulatunkat is pozitív irányba billenti. Az alacsony szerotoninszint ugyanis kedvetlenséget, depressziót okoz. Nem csoda tehát, ha sokkal több kedvünk van mindenféle tevékenységhez.

tavasz
A tavaszi fény hatására csökkenő melatoninszint jobb hangulatot eredményez. Fotó: Getty Images

Tavaszi zsongás: a szexualitásra is hat?

A növekvő hormontermelődés a libidóra is hatással van, legalábbis így érezzük. Az energiánk növekedése a szexuális életünkre is hatással lehet, azonban a tesztoszteronszint ősszel és nyáron a legmagasabb, így a tavaszi libidónövekedés oka máshol keresendő. Emlősök esetében a tavasz a születés évszaka, azonban ehhez a nyári, őszi hónapokban kell megtermékenyülniük. Biológiailag tehát nincs magyarázat a tavaszi zsongásra, azonban a jobb hangulatunk is remek indok, hiszen jobb az idő, hamarabb kimozdulunk, könnyebben egymásra találunk.

Emellett a férfiak spermaszámát a környezeti hőmérséklet és a szexuális aktivitás mértéke befolyásolja. Ha rendszeresen élnek nemi életet, akkor a spermaszám csökken valamelyest, azonban ha a téli hónapokban kevésbé voltak aktívak, akkor a spermaszám növekedik. A hormonzavarok 5 figyelmeztető jele
A hormonháztartás felügyelete alacsony szerepet kap az egészségügyben, úgyhogy figyeljünk a jelekre, amelyek megmutatják, hogy ideje orvoshoz fordulni és hormonszint-vizsgálatot kérni.

Irány a természet!

Tavasszal hamarabb rávesszük magunkat a mozgásra is. Míg a téli hónapokban szívesebben ejtőztünk a kanapén, addig tavasszal sokkal gyakrabban szervezünk kinti programokat. Könnyebben rávesszük magunkat a sportolásra, így a szervezetünk is energikusabb lesz. Emellett az egészséges étkezésre is egyre több lehetőségünk nyílik, hiszen a boltokban, a piacokon megjelennek a friss, tavaszi zöldségek és gyümölcsök is. Használjuk ki ezt a lehetőséget, étkezzünk változatosabban, és támogassuk a hormonjaink okozta jó hangulatunkat, mozgással, egészséges étkezéssel!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra