"Napokig elviselhetetlen vagyok"

Sok nő panaszkodik arra, hogy a menstruáció előtti napokban olyan kibírhatatlanul viselkedik, hogy alig ismer rá saját magára. Mennyire normális a jelenség, és mi állhat a hátterében?

Közel 150 féle tünet - ez a PMS

A menstruáció ezért fájdalmas - részletek itt !

A menstruáció közeledtét gyakran különféle fizikális és pszichés tünetek jelzik. Erősségük, számuk egyénenként eltérő lehet: vannak nők, akik "csupán" mellfeszülést vagy fokozott étvágyat tapasztalnak, sokaknál azonban ennél komolyabb, akár az életminőséget is jelentősen rontó szimptómák fordulnak elő. Ezeket a panaszokat - amelyekből egyébként közel 150 félét ismer a szakirodalom - összefoglaló néven premenstruációs tünetegyüttesnek vagy szindrómának (PMS) nevezzük. Az állapot 4-ből legalább 3 nőt érint.

A PMS a tüszőrepedés és a menzesz között, a ciklust megelőző 7-10 napban jelentkezik, és a vérzés első vagy második napján elmúlik. A testi tünetek közül a leggyakoribbak a különféle emésztőrendszeri panaszok (puffadás, hasmenés vagy székrekedés stb.), a pattanások, az alvásproblémák, a mellfeszülés, a vizesedés, a fáradtság, a fejfájás, a libidó csökkenése, illetve az ízületi fájdalmak. Teljesen normális, ha ilyenkor a viselkedésünk, kedélyállapotunk - akár egy napon belül többször is - megváltozik, nem véletlen, hogy sokan kibírhatatlannak érzik magukat ezeken a napokon. Idegesebbek, dühösebbek, szomorúbbak lehetünk, de jellemző az egyedüllét utáni vágy, a megnövekedett étvágy, a koncentrációkészség romlása.

A menstruáció előtt sokan szeszélyesen viselkednek
A menstruáció előtt sokan szeszélyesen viselkednek. Fotó: iStock

Több tényező állhat a hátterében

Bár a PMS pontos okát egyelőre még nem sikerült meghatározni, valószínű, hogy több dolog is állhat a hátterében. Ilyenek például a havivérzés közeledtével fellépő hormonális változások (a progeszteron és ösztrogén szintjének csökkenése), vagy az agyban lezajló különféle kémiai változások (a szerotonin, egy fontos ingerületátvivő anyag szintjének csökkenése), ezek egyebek mellett lehangoltsághoz, szorongáshoz vezethetnek, de szerepet játszhatnak a fáradtság, a megnövekedett étvágy és az alvásproblémák kialakulásában is. A szakemberek szerint a depresszió - noha önmagában nem tehető felelőssé az összes tünet kialakulásáért - szintén egy lehetséges mögöttes tényező, a súlyos PMS-ben szenvedő nők egy része ugyanis depressziós, de még nem diagnosztizálták náluk a kórt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vannak olyan faktorok, amelyek bár nem okai a PMS-nek, negatív hatással lehetnek a folyamat alakulására. Ide tartozik a dohányzás, a stressz, a mozgásszegény életmód, az alvászavarok, a túlzott alkoholfogyasztás, illetve az egészségtelen táplálkozás. Bizonyos alapbetegségekkel élő nők is rosszabb állapotba kerülhetnek a menstruáció előtti időszakban. Azoknak például, akik migrénnel, asztmával vagy allergiával küzdenek, jobban oda kell figyelniük magukra.

Hogyan enyhítsünk a tüneteken?

A PMS tüneteinek enyhítésére számtalan módszer létezik. Jó hatással lehet testünkre a mindennapos, legalább 30 perces mozgás, az egészséges étkezés, a minőségi és elegendő mennyiségű alvás, illetve, ha kerüljük a túlzott só-, koffein- és alkoholfogyasztást, a dohányzást. Kipróbálhatunk különféle stresszcsökkentő vagy relaxációs technikákat is, amik hozzájárulhatnak a hangulatváltozások kezeléséhez, így a lelki egyensúlyunk visszanyeréséhez. Segíthetnek a gyógynövényteák, vagy a gyógynövénykivonatot tartalmazó, vény nélkül kapható készítmények ( cickafark , barátcserje stb.), de a célzott vitamin- és ásványianyag-pótlás (magnézium, B6-, D-, E-vitamin, kalcium stb.) ugyanúgy jótékony lehet.

Amennyiben a PMS már olyan súlyos, hogy a mindennapi életet is megnehezíti, érdemes orvoshoz fordulni. A szakember kikérdez minket a panaszainkkal kapcsolatban, illetve nagy valószínűséggel különféle vizsgálatokat is elvégez, hogy kiderüljön, valóban PMS áll-e a háttérben, vagy valamilyen más betegség. Bizonyos esetekben gyógyszeres kezelésre van szükség, a páciens ilyenkor kaphat hormonmentes növényi gyógyszert, vizelethajtó készítményeket, antidepresszánsokat, fogamzásgátlókat, szorongásoldókat, a vezető tüneteknek megfelelően.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra