Nők egészsége: amire oda kell figyelniük

A férfiakat és nőket általában ugyanazok a betegségek, például fertőzések veszélyeztetik, azonban az eltérő életmódból és az anatómiai sajátosságokból az is következik, hogy számos egészségügyi probléma különbözik náluk. Mire érdemes a nőknek különösen odafigyelni?

Az anatómiai különbségek miatt néhány betegség természetesen csak a nőket érinti, ilyenek például a petefészek, a méh vagy a hüvely problémái, daganatos megbetegedései. A jellegzetes női betegségek közé tartozik például az endometriózis vagy a bakteriális vaginózis (vagyis a hüvely bakteriális eredetű fertőzése).

Az anatómiai eltérések között kevésbé "egyértelműeket" is találhatunk, és ezek is jelentős mértékben befolyásolhatják az egészséget. A nőknek például valamivel gyengébbek a comb hátsó részén található izmok, de más a térd-csípő arányuk, a lábuk a törzsükhöz képest hosszabb, így bizonyos sérülésekre is hajlamosabbak. A nők csontjai általában gyengébbek, kevésbé "sűrűek", mint a férfiaknak (ez az egyik oka például annak, hogy jobban érinti őket a csontritkulás), az izomtömegük kisebb, a testzsírszázalékuk viszont magasabb.

Hitek és tévhitek a rettegett női betegségről Túl sok rejtély övez egy olyan betegséget, mely világszerte 176 millió nőt érint. Számukra minden endometriózissal kapcsolatos tévhit évekkel hosszabbíthatja meg a ciklushoz köthető szenvedéseket. Cikkünkben "közismert tévedéseket" cáfolunk meg. Kattintson! A férfiak és a nők szervezetében a hormonok szintje is eltér, annak ellenére, hogy sok olyan hormon van, mely mindkét nemnél nagyjából azonos koncentrációban termelődik (ilyenek például a növekedési vagy a hangulatunkat befolyásoló hormonok). Ugyanakkor vannak tipikusan férfi és női hormonok is, ráadásul a nőknél a menstruációs ciklus, illetve később a menopauza jelentős mértékben befolyásolja a hormonális egyensúlyt. A tipikusan női nemi hormonok, például az ösztrogén és a progeszteron a menstruációs ciklusért, a peteérésért, a fogantatásért és a várandósságért felelnek. Ezen hormonok zavarai szintén súlyos betegségeket okozhatnak a női szervezetben, és nagy mértékben befolyásolják például a teherbeesést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A jellegzetes női betegségek közé tartozik például az endometriózis vagy a bakteriális vaginózis

A jellegzetes női betegségek közé tartozik például az endometriózis vagy a bakteriális vaginózis A menopauza az az időszak, melyben a női szervezet egyre kevesebbet és kevesebbet termel ezekből a hormonokból, és ez jelentős mértékben megnöveli bizonyos problémák megjelenésének esélyét, és igen kellemetlen tünetekkel is együtt járhat. A menopauza időszakának tipikus problémái közé tartozik például a hüvelyszárazság, a hőhullámok, és az idősebb hölgyeket a csontritkulás is jobban érinti.

Az igen összetett hormonális rendszer sajátosságai miatt a nőket egyéb, a női nemi hormonokkal nem összefüggő betegségek is jobban érintik, például sokkal gyakoribbak náluk a pajzsmirigypanaszok, mint a férfiaknál. Az anatómiai jellegzetességek (például a húgycső rövidebb volta) miatt gyakoribbak a húgyúti fertőzések a nők között.

Milyen egyéb betegségek jellemzőbbek a nőkre, mint a férfiakra? A felmérések szerint az epekő négyszer olyan gyakran érinti a hölgyeket, mint az urakat, és a migrén is háromszor gyakoribb a nőknél. Az autoimmun betegségek is gyakoribbak a hölgyeknél, a szakemberek szerint az érintettek háromnegyede nő.

A daganatos betegségek közül vannak természetesen olyanok, amelyek csak a nőket érintik (például a petefészek- vagy a méhnyakrák), de az egyik leggyakoribb daganattípus náluk a mellrák . Bár ez férfiaknál is kialakulhat, sokkal ritkább, míg a nők közül minden tizediket érintheti. Az emlő-, méhtesti vagy petefészek-daganat ráadásul a vastagbélrák kialakulásának rizikóját is növeli. Meglepő módon, a legtöbb nő életét követelő daganattípus a tüdőrák.

Bár a szív- és érrendszeri betegségeket inkább a férfiakhoz kötjük, a felmérések szerint a nők körében is ez a vezető halálozási ok. A nőket ugyanúgy érinthetik a kardiovaszkuláris betegségek, és az azokkal összefüggő rizikófaktorok is azonosak, mint a férfiaknál, azonban a súlyos problémák tünetei különbözhetnek. Ezért sok nő nem veszi figyelembe, ha valami "nem stimmel", vagy betudja a tüneteit a fáradtságnak vagy a stressznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra