Az anatómiai különbségek miatt néhány betegség természetesen csak a nőket érinti, ilyenek például a petefészek, a méh vagy a hüvely problémái, daganatos megbetegedései. A jellegzetes női betegségek közé tartozik például az endometriózis vagy a bakteriális vaginózis (vagyis a hüvely bakteriális eredetű fertőzése).
Az anatómiai eltérések között kevésbé "egyértelműeket" is találhatunk, és ezek is jelentős mértékben befolyásolhatják az egészséget. A nőknek például valamivel gyengébbek a comb hátsó részén található izmok, de más a térd-csípő arányuk, a lábuk a törzsükhöz képest hosszabb, így bizonyos sérülésekre is hajlamosabbak. A nők csontjai általában gyengébbek, kevésbé "sűrűek", mint a férfiaknak (ez az egyik oka például annak, hogy jobban érinti őket a csontritkulás), az izomtömegük kisebb, a testzsírszázalékuk viszont magasabb.
A jellegzetes női betegségek közé tartozik például az endometriózis vagy a bakteriális vaginózis A menopauza az az időszak, melyben a női szervezet egyre kevesebbet és kevesebbet termel ezekből a hormonokból, és ez jelentős mértékben megnöveli bizonyos problémák megjelenésének esélyét, és igen kellemetlen tünetekkel is együtt járhat. A menopauza időszakának tipikus problémái közé tartozik például a hüvelyszárazság, a hőhullámok, és az idősebb hölgyeket a csontritkulás is jobban érinti.
Az igen összetett hormonális rendszer sajátosságai miatt a nőket egyéb, a női nemi hormonokkal nem összefüggő betegségek is jobban érintik, például sokkal gyakoribbak náluk a pajzsmirigypanaszok, mint a férfiaknál. Az anatómiai jellegzetességek (például a húgycső rövidebb volta) miatt gyakoribbak a húgyúti fertőzések a nők között.
Milyen egyéb betegségek jellemzőbbek a nőkre, mint a férfiakra? A felmérések szerint az epekő négyszer olyan gyakran érinti a hölgyeket, mint az urakat, és a migrén is háromszor gyakoribb a nőknél. Az autoimmun betegségek is gyakoribbak a hölgyeknél, a szakemberek szerint az érintettek háromnegyede nő.
A daganatos betegségek közül vannak természetesen olyanok, amelyek csak a nőket érintik (például a petefészek- vagy a méhnyakrák), de az egyik leggyakoribb daganattípus náluk a mellrák . Bár ez férfiaknál is kialakulhat, sokkal ritkább, míg a nők közül minden tizediket érintheti. Az emlő-, méhtesti vagy petefészek-daganat ráadásul a vastagbélrák kialakulásának rizikóját is növeli. Meglepő módon, a legtöbb nő életét követelő daganattípus a tüdőrák.
Bár a szív- és érrendszeri betegségeket inkább a férfiakhoz kötjük, a felmérések szerint a nők körében is ez a vezető halálozási ok. A nőket ugyanúgy érinthetik a kardiovaszkuláris betegségek, és az azokkal összefüggő rizikófaktorok is azonosak, mint a férfiaknál, azonban a súlyos problémák tünetei különbözhetnek. Ezért sok nő nem veszi figyelembe, ha valami "nem stimmel", vagy betudja a tüneteit a fáradtságnak vagy a stressznek.