Tünetek, amelyeket minden nőnek ismernie kellene

A peteérés jellegzetes szimptómáit nem csupán babaprojekt esetén érdemes figyelemmel kísérni (bár tény, hogy ekkor van a legnagyobb jelentőségük).

Testünk működésének minél alaposabb megismeréséhez és a problémák észleléséhez elengedhetetlen, hogy nőként tisztában legyünk ennek a peteérés a velejáróival. Mutatjuk, a The Healthy korábbi cikke szerint mi zajlik le ilyenkor a szervezetben.

Mi az a peteérés?

A peteérés vagy ovuláció a menstruációs ciklusunk része. Általában a 14. nap körül következik be, akkor, amikor a megérett petesejt kiszabadul a petefészekből. A kiszabadult petesejt a petevezetékbe érve vagy találkozik a hímivarsejttel, és megtermékenyülés után beágyazódik a méhbe, vagy, ha nem történik megtermékenyülés, 2-3 nap alatt elpusztul, az előkészített nyálkahártya pedig leválik, és a hüvelyen át kiürül a szervezetből. Ez utóbbi a menstruáció.

Bár a legtöbb nőnek egy ciklus alatt egyszer van ovulációja, kutatások kiderítették, bizonyos esetekben a folyamat többször, akár kétszer vagy háromszor is végbemehet. Azt, hogy megtörtént-e az ovuláció, különféle tünetek jelzik – a folytatásban a legfontosabbakat szedtük listába.

11 termékenységi mítosz
A teherbe esésért gyakran sok mindent meg kell tenni. Ahhoz, hogy tisztán lásd a dolgokat, eloszlatunk néhány tévhitet.

Hasi görcsök

Dr. Jennifer Conti szülész-nőgyógyász szerint ez az egyik legjellegzetesebb panasz, a fájdalom általában az alhasi régióban, a medence egyik oldalán jelentkezik. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta: nem minden nő szenved ovuláció idején hasi görcsöktől.

Érzékeny mellek

A mellek, mellbimbók érzékenysége arra utal, hogy a szervezet elkezdi felkészíteni magát a terhességre – mondta Dr. Conti. Az ovuláció alatt fokozott mértékben termelődő progeszteron - amely hormonnak a többi között a várandósság létrejöttében van nagy szerepe - hatására az emlők folyadékot tartanak vissza, ez pedig kellemetlen, feszítő érzéssel járhat együtt. Ez az egy tünet azonban önmagában még nem jelez peteérést – emelte ki a szülész-nőgyógyász –, hiszen akár terhességre, PMS-re is utalhat.

nő hasfájással küzd
A peteérés jellegzetes szimptómái közé tartozik a haspuffadás is. Fotó: Getty Images

Puffadás

Az ovulációval együtt járó fokozott progeszterontermelődés puffadást is előidézhet. Ilyenkor ugyanis nemcsak a mellek, hanem az egész test vizet tart vissza – mutatott rá dr. Fahimeh Sasan szülész-nőgyógyász.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Testhőmérséklet-változás

Sok nő számol be arról, hogy a ciklusa felénél változást érzékel a testhőmérsékletében, ami közvetlenül az ovuláció előtt megemelkedik, a folyamat lezárultával pedig árnyalatnyit visszaesik. Azt, hogy az említett szimptóma nálunk is fennáll-e, könnyen ellenőrizhetjük. Minden reggel, ébredés után, de még azelőtt, hogy kiszálltunk volna az ágyból, mérjük meg a testhőmérsékletünket, és írjuk fel az eredményt. A szakemberek azt javasolják, legalább 2-3 ciklust kövessünk így végig. Az adott hónap számait érdemes egy egyszerű görbe segítségével ábrázolni, ezen módszerrel átláthatóbb a testhőmérséklet változása.

Megnövekedett libidó

Ne csodálkozzunk, ha a ciklusunk közepe táján fokozódik szexuális étvágyunk. A megnövekedett libidó, amely az ösztrogén- és progeszteronszint emelkedésének tudható be, szintén az ovuláció egyik jellegzetes szimptómája lehet. A Human Reproduction című folyóiratban publikált egyik tanulmányból például kiderült, hogy a legtermékenyebb napok előtt a nők libidója akár 24 százalékkal is emelkedhet.

Pecsételő vérzés

Peteérés idején sok nő tapasztal pecsételő vérzést vagy "barnázást", amely mögött több ok is állhat. Az egyik, hogy a progeszterontermelődés nem elég magas ahhoz, hogy a méhnyálkahártya sértetlen maradjon, és így kis rész ledobódik, illetve, hogy a petesejt kitör a tüszőből, amit egy kis vérzés kísér.

A hüvelyváladék állagának megváltozása

Dr. Sasan szerint szintén jellemző panasz a hüvelyváladék állagának megváltozása, amely peteérés alatt nyúlóssá, átlátszóvá válik, olyan lesz, akár a nyers tojásfehérje. A hüvelyi nedvességérzet is fokozódik ilyenkor. A változások a spermiumot segítik, az ugyanis ilyen körülmények között egyszerűbben eljuthat a megtermékenyítendő petesejthez.

A méhnyak helyének megváltozása

A méhnyak a hüvelyt, illetve a méhet köti össze, és csak kevesen tudják, hogy attól függően, hol tart a ciklusunk, változtatja a helyét, nyitottságát, keménységét – magyarázta dr. Conti. Kezdetben kemény, zárt, és lejjebb helyezkedik el, az ovuláció idején azonban feljebb tolódik, puhább lesz, a méhszáj pedig kinyílik, így segíti a spermiumok könnyebb mozgását. A méhnyak állapotának változását otthon, saját magunk is nyomon követhetjük: helyezkedjünk guggoló helyzetbe, majd két ujjunkkal nyúljunk fel a hüvelybe addig, amíg tudunk. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjünk segítséget nőgyógyászunktól.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.