Nem az előírásoknak megfelelő használat
Az orrsprayfüggőség a nyálkahártya-lohasztó készítményeket használók körében fordul elő. Ezek azok a termékek, amelyek a felső légúti betegségek tüneteként jelentkező orrdugulás kezelésére szolgálnak, és amelyeket bárki recept nélkül beszerezhet a patikában, ám így senki sem ellenőrzi, hogy mennyi ideig használja egy-egy páciens a készítményt. Ha a betegségek idején, a betegtájékoztatóban leírt ideig használjuk, akkor nem is okoznak panaszt, ám sokan rászoknak, és elhúzódóan, akár hónapokig is képesek naponta egy-egy fújással enyhíteni az orrdugulást.
Miért szokik rá valaki az orrcseppre?
Az ok nyilvánvalóan a tartós orrdugulás, amelyet így gyorsan enyhíteni lehet. Az orrdugulás azonban csak tünet, az orrcseppfüggők pedig nem járnak utána, hogy mi váltja ki a tartós orrdugulást, hanem inkább gyors megoldást keresve orrcseppekhez nyúlnak. Ezek a készítmények összehúzzák az orr-nyálkahártyában található ereket, így csökkentik a duzzanatot, amely az orrlégzést gátolja.
Mi okozhat tartós orrdugulást?
Ha valakinek nincsenek náthás tünetei, de napközben vagy esténként mégis mindig bedugul az orra, akkor javasolt fül-orr-gégészhez fordulnia. A szakember fájdalmatlan vizsgálat keretén belül - esetleg CT- és allergiavizsgálat elvégzésére is szükség lehet - meg tudja állapítani, hogy a tartós orrdugulást mi okozza. Ez lehet akár orrsövényferdülés , orrpolip, de fel nem ismert allergia vagy reflux is képes tartós gyulladást előidézni az orr-nyálkahártyán. A tartós gyulladás vagy a hosszan tartó orrsprayhasználat gyakori következménye az alsó orrkagylók megnagyobbodása. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a tartós orrdugulás hátterében nincs más kiváltó ok, mint az orrkagylók megnagyobbodása, akkor ezt rádiófrekvenciás műtéttel rövid idő alatt kezelni lehet.
Műtéttel megoldható a probléma
"Az orrüregben elhelyezkedő három - alsó, középső és felső - orrkagyló a levegő szűréséért, felmelegítéséért és párásításáért felelős. Ha a felsorolt okok miatt az orrkagylók megnagyobbodnak, akkor akadályozzák a légzést, azaz tartós orrdugulást okoznak. Ilyenkor rádiófrekvenciás műtéttel lehetőség van az orrkagylók méretének kisebbítésére. A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, elvégzése megközelítőleg egy órát vesz igénybe, majd ezt követően a páciens még egy órát tölt a rendelőben, hogy a műtét után esetleg fellépő panaszait kezelni tudjuk" - mondta el dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa. Egyéni adottságoktól és az orrkagyló eredeti méretétől függően már akár egyetlen műtét is végleges megoldást jelenthet, olykor azonban meg kell ismételni a beavatkozást 2-3 hónapon belül a teljes értékű javulásért. A rádiófrekvenciás műtét segítségével a korábban állandóan bedugult orr szabaddá válik, így pedig az orrsprayk rendszeres használata is elhagyható.