A mandulákat ezért veszélyes kivetetni

Sokkal többet betegeskedtek azok az emberek, akiknek gyerekkorában eltávolították a manduláit - állapította meg a legújabb kutatás.

Az elmúlt évekig bevett gyakorlat volt az orr- és szájmandulák eltávolítása, ha a betegnél visszatérő problémát okozott a gyulladásuk. Mert az orr- és torokmandulák által termelt anyagok védenek ugyan a kórokozókkal szemben, de gyulladás is könnyebben kialakulhat miattuk. Mivel az általános orvosi vélekedés szerint a szervek hiánya semmilyen módon nem befolyásolja a felnőtt szervezet egészségét, sok esetben még gyermekkorban kivették azt. A legújabb kutatások szerint azonban a mandulák hiányában több betegség támadja meg az embert.

Teendők mandulaműtét után Fontos, hogy az operáció után ne történjen bevérzés, illetve az ételekkel ne okozzunk további fájdalmat a műtött területen. Kattintson !

A mandulák immunrendszerünk fontos részei, melyek az első védelmi vonalat képezik a kórokozók ellen, ezért az orvosi gyakorlat is szigorodott, és már csak különösen indokolt esetben javasolják az eltávolítást. A fontosságukat erősítette meg a Melbourne Egyetem friss kutatása is, amely körülbelül 1,2 millió dán ember egészségi adatait vizsgálta meg születésüktől a 10., illetve bizonyos esetekben 30. életévükig.

Az állandó gyulladás miatt az orvos javasolhatja a mandulák eltávolítását
Az állandó gyulladás miatt az orvos javasolhatja a mandulák eltávolítását

Mandula nélkül többet betegeskedünk

Az alanyok közül azoknak az adatait vizsgálták külön, akiknek 9 éves koruk előtt eltávolították valamelyik vagy mindkét manduláját. Megállapították, hogy torokmandulaműtéten átesett embereknél a későbbiekben nagyjából háromszor akkora eséllyel alakult ki felső légúti megbetegedés (például asztma, influenza ) vagy allergia. Az orrmandulaműtéten átesetteknél a fenti betegségek kétszer voltak gyakoribbak, illetve a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) és a kötőhártya-gyulladás előfordulása is nagyjából a duplájára nőtt.

Ráadásul az is kiderült, hogy a gyulladásos problémák sok esetben a műtétet követően is visszatérnek, a műtéttel járó rövid távú előnyök tehát sok esetben nem is kompenzálják a hosszú távon jelentkező hátrányokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ez volt az első olyan kutatás, amely több évtizedes távlatból vizsgálta meg a mandulák eltávolításának egészségre gyakorolt hatásait, ráadásul igen nagy merítésből. A kutatást vezető Dr. Byars az eredmények ismeretében azt javasolná, hogy a műtétet csak valóban a legszükségesebb esetben hajtsák végre, és ha lehet, a gyulladásokat inkább valamilyen más kezeléssel enyhítsék.

Forrás: iflscience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.