A páros, ovális alakú nyirokszövetből álló gazdag vérellátású torokmandulák a torokban kétoldalt helyezkednek el. Fontos szerepet játszanak a fertőzések elleni védekezésben, megakadályozzák, hogy a kórokozók a szervezetbe bejutva gyulladásos folyamatokat indítsanak el. Az első védelmi vonalat jelentik, emellett ellenanyagokat termelnek, de működésük az életkor előrehaladásával mérséklődik.
Mikor kell kivenni a mandulát?
Az eltávolítást célzó műtét leggyakoribb oka a krónikus mandulagyulladás . A gyulladt szövetben ilyenkor kórokozók bújnak meg, és csak arra várnak, hogy gyengüljön az immunrendszer. A góc számos betegséget: további gyulladásokat, tartós fáradtságot, pikkelysömört, bélrendszeri és allergiás betegségeket, nem utolsó sorban pedig hajhullást is eredményezhet.
Hogy zajlik a mandulaműtét?
A mandulák kimetszése gyermekkorban szinte mindig altatásban történik, felnőttek esetében helyi érzéstelenítést alkalmaznak, enyhén lógó fejtartás mellett végzik. A szervet elektromos vagy lézeres késsel a nyelvgyökig vágják ki, majd tokjával együtt távolítják el.
A beavatkozás során nagyon fontos a vérzéscsillapítás, ezt követően pedig a bevérzés megelőzése, valamint a fájdalom enyhítése . A mandulaműtét utáni seb bevérzésének esélye az első és harmadik, valamint a hatodik és nyolcadik nap között a legnagyobb, ezért fokozottan figyelni kell nem csak az étkezési lehetőségekre, hanem számos más tényezőre is.
Mit szabad és mit nem mandulaműtét után?
A műtét után az altatás miatt hányinger, hányás is előfordulhat, fontos, hogy a torkot ne erőltessük meg. Az operációt követően a legnagyobb gondot a nyelés okozhatja, emellett torokfájdalom is szokott jelentkezni. Étkezés előtt negyedórával érdemes fájdalomcsillapítót bevenni, továbbá kerülni kell a szívószál alkalmazását, mert a műtéti sebre gyakorolt vákuumhatás vérzéssel járhat.
A fagylalt és a hideg ételek fogyasztásának hasznosságával kapcsolatban nem áll fenn egységes álláspont. Egyes szakértők szerint jól alkalmazható a kívülről történő hűtéssel párhuzamosan, ezzel is tovább csökkentve a környező szövetek duzzanatát, mindazonáltal a hideg akár lassíthatja is a seb gyógyulását.
Ugyanígy nincs egyetértés azzal kapcsolatban, hogy pépes vagy szilárd ételeket kell-e adni a torok kímélete érdekében, ugyanis a rágás során keveredik az ételhez annyi nyál , hogy nem indokolt a turmixolt élelmiszerek fogyasztása. Pürésített ételeket tartalmazó étrend abban az esetben javasolt, amennyiben a beteg nem tud megfelelően rágni a rágáskor fellépő fájdalom miatt, vagy mert hiányos a fogazata.
Manulaműtét után fontos a folyadékpótlás
A műtét utáni délutántól kell megkezdeni a folyamatos folyadékpótlást. A fájdalomcsillapító mellett a nyak külső hűtése is enyhíthet a kínokon. Fontos a rágás, mert ez a nyálképződés egyik legfontosabb ingere, a nyál pedig nélkülözhetetlen a száj baktériumflórájának fenntartásához. Fontos ugyanakkor a folyadékpótlás is, mert csökkenti a fájdalmat. A műtétet követő 5-7 nap múlva rá lehet térni a megszokott étrendre.
Túl hideg és forró élelmiszerek, ételek nem javasoltak, akárcsak az erős fűszerek, a citrom, a torma, a mustár vagy a gyömbér sem. Kerüljük az alkoholos italokat, az erőteljesen fűszeres, sós vagy édes ételeket. A citrom mellett a paradicsomot és a szőlőt, az apró magvas gyümölcsöket (málna, eper) hanyagoljuk. Ne együnk másnapos vagy teljes kiőrlésű gabonából készült száraz pékárut.
A műtétet követően legalább 2 hétig pihenjünk, kerüljük a fizikai terhelést, a hasprést és a feji vérbőséget okozó tevékenységeket. Ilyen a sportolás, az emelés, a hajmosás előrehajtott fejjel, a forró fürdő, a hajolgatás, a napozás, a szolárium, a kirándulás, a cipekedés, a hirtelen felállás és a WC-n történő erőlködés.
Öblögessünk zsálya- vagy kamillateával naponta többször, kerüljük a koffeint és a nikotint. Óvatosan mossunk fogat, de szájvizet ne használjunk.
Amennyiben mégis vérezni kezdene a seb, azonnal hívjunk mentőt, és az erek összehúzása érdekében alkalmazzunk külső hideg (jeges) borogatást. Köpjük ki a vért, és ne szívogassuk a torkot.