Betegségekre utalhat az AMH-szint

Tanulmányok az AMH hormon szintje igen szoros összefüggést mutat a 2-es típusú cukorbetegség mellett a policisztás ovárium szindrómával is, ami akár terméketlenséget is okozhat.

Az AMH értéke igen lényeges abból a szempontból, hogy a gyermekre vágyó nő tisztába kerüljön jelenlegi termékenységi állapotával, ugyanis ennek alacsony szintje a termékenység végét jelzi. Mivel a családalapítási hajlandóság manapság igencsak kitoldott, ezért igen sokakat érint az AMH abnormális értéke, főleg akkor, ha az illető policisztás ovárium szindrómával, röviden PCOS-sel küzd. Hogy miként függ össze a nem megfelelő AMH szint és a PCOS, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája beszélt.

Miért fontos az Antimüller hormon? A terhesség létrejöttének valószínűségét több tényező is befolyásolja, többek között a hormonális zavarok. Bár az esetek többségében a kivizsgálás a nő hormonális paramétereinek ellenőrzésével történik, ám olykor kimarad az úgynevezett Antimüller hormon szintjének vizsgálata, pedig ez igen fontos információkkal szolgálhat a petefészek működéséről. Kattintson !

PCOS, AMH - így függnek össze

A policisztás ovárium szindróma miatt kisebb-nagyobb, folyadékkal teli ciszták keletkeznek a petefészkekben. Az állapot háttere egy olyan hormonzavar, amikor a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőiekkel szemben, így nem tud végbe menni megfelelően a tüszőérés-és repedés, és nem is alakul ki domináns tüsző- helyette ciszták alakulnak ki. Hátterében gyakran inzulinrezisztencia áll, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. A PCOS kezelése életmódterápiával (személyre szabott diéta+ rendszeres testmozgás), valamint szükség esetén gyógyszeres terápiával történik.

Az AMH hormon szintje a termékenységre is utal
Az AMH hormon szintje a termékenységre is utal

Az AMH -t vagyis az antimüller hormont még az érés előtt álló petesejtek termelik, így szintjéből következtetni lehet a petefészkek működésére és arra, vajon meddig lehet termékeny az illető. Sajnos az évek folyamán ennek szintje fokozatosan csökken, így alacsony mennyiség esetén lombik programban való részvételre van szükség, sőt, igen csekély szint esetén gyakran már az sem segít. Bár főleg az idősebb korosztály tagjait érinti, ám vannak olyan betegségek és állapotok, melyek jelentősen befolyásolják az AMH mennyiségét. Ilyen például a cukorbetegség, pajzsmirigyzavarok, klimax, valamint a PCOS- bár az utóbbi esetben a túl magas AMH szint okoz gondot.

Tanulmányok szerint a PCOS és az AMH szint igen szoros összefüggést mutat, így nem csupán a 2-es típusú cukorbetegség , hanem a terméketlenség veszélyével is számolni kell ekkor. Az AMH ugyanis a kutatók szerint túlzott mértékben expresszálódik az PCOS granulosa sejtekben, így a betegségben szenvedőknél lényegesen magasabb az AMH érték.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezzel a baj az, hogy a túl magas AMH szint az ovulációnak gátat szab, mivel az AMH lassítja és megakadályozza a tüszők korai érését, és gátolja petefészkek receptorainak az FSH-ra való érzékenységét (mely a tüszőérést serkentené). Ezért van az, hogy a menstruációs ciklus PCOS esetén zavart szenved, és anovuláció fordulhat elő, melynek következtében elmarad a gyermekáldás- magyarázza dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

A PCOS kezelése

Szerencsére a PCOS igen eredményesen kezelhető, melyhez 3 tényezőre van szükség: személyre szabott diétára, rendszeres testmozgásra, valamint szükség esetén gyógyszeres kezelésre. Érdemes tudni, hogy PCOS esetén igen gyakori a D-vitamin hiány, így ekkor érdemes ennek pótlására is nagy figyelmet fordítani! Amennyiben a kezelés eredményes, úgy az AMH szintje visszatér a normál tartományba.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.