Egy csepp vizelet sem normális

"Bepisilek a nevetéstől", szoktuk mondani tréfásan, de közel sem olyan ritkán fordul ez elő, mint ahogy gondolnánk. Egyes kutatások szerint a férfiak 5, míg a nők több mint 15 - idősebb korban akár 30 - százalékánál van jelen legalább enyhe vizeletinkontinencia, azaz akaratlan vizeletvesztés.

Sokan egyáltalán nem tulajdonítanak jelentőséget egy-két vizeletcseppnek, pedig már ez is figyelmeztető tünete valamilyen alapbetegségnek vagy elváltozásnak. Ahogy számos más probléma esetében, úgy itt is igaz: minél hamarabb lépünk, annál egyszerűbben tudjuk megakadályozni, hogy a helyzet súlyosabbá váljon.

Vizelési napló: miért fontos? Napi vizelési szokásaink pontos és részletes feltárása rendkívül sokat segíthet orvosunknak, amikor szeretné felderíteni az ezzel kapcsolatos problémánk okait. Részletekért kattintson !

Felejtsük el az öndiagnózist és a találgatást, minden esetben forduljunk szakorvoshoz, hiszen az okok szerteágazóak lehetnek. Az orvos először kérdéseket tesz fel a páciensnek a panaszokkal kapcsolatban, majd szükség esetén különböző labor- és egyéb (például ultrahang) vizsgálatok következnek. Ezek alapján nemcsak a leghatékonyabb kezelést határozzák meg, hanem azt is, hogy az inkontinenciák közül melyik áll fenn a páciensnél.

Stressz, késztetés és túlfolyás

Az egyik leggyakoribb a stresszinkontinencia, amely terhelések következtében lép fel (a stressz kifejezés itt a hasűri nyomásra és nem a hétköznapi jelentésére utal). Előfordulhat köhögés, tüsszentés, nevetés, sportolás vagy más erőkifejtés közben. Okozhatja a medencét záró gátizmok meggyengülése, amely előfordulhat például túlsúly miatt, szülés után, illetve előidézhetik különböző betegségek vagy életmódbeli hatások. Lehet hormonális oka is a változó korban vagy terhesség alatt, és bár a stressz inkontinencia inkább a nők betegsége - különösen a fiatal- és a középkorúak között -, férfiaknál is felléphet például prosztataműtét után.

Az egyik leggyakoribb a stressz inkontinencia
Az egyik leggyakoribb a stresszinkontinencia

Az urge (sürgősségi vagy késztetéses) inkontinencia már nem kizárólag egy-két csepp akaratlan vizeletvesztést okozhat, hanem nagyobb mennyiséget is. Ebben az esetben a tünetet hirtelen, de rendszerint már túl későn fellépő inger után következnek be. Ezt a vizeletürítést biztosító izomszövetek önkéntelen összehúzódása, esetleg a hólyag fokozott érzékenysége vagy csökkent kapacitása okozza. Ezért az állapotért felelős lehet például egy húgyhólyaggyulladás , vagy idegrendszeri károsodások, húgycsőszűkület, daganat, esetleg jóindulatú prosztata-megnagyobbodás is. Míg utóbbit korábban leginkább műtétileg gyógyították, jelenleg az esetek többségében már gyógyszerekkel is jól kezelhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A túlfolyásos inkontinencia kis mennyiségű vizeletvesztéssel jár, melynek fő oka az elzáródás, vagy pedig a húgyhólyag gyenge izom-összehúzódása. Ebben az esetben is lehet ok a prosztata megnagyobbodás, illetve különböző gyógyszerek mellékhatása, fejlődési rendellenesség vagy például vesekő, illetve cukorbetegség is.

A reflexinkontinencia akkor jön létre, amikor a központi idegrendszeri károsodás vagy gerincvelősérülés következtében szűnik meg a vizelési folyamat irányítása. Ebben az esetben a beteg elveszti a kontrollt a tudatos vizelés felett, amely számára irányíthatatlanná válik.

Létezik kevert inkontinencia is, ebben az esetben egyszerre többfajta inkontinencia áll fenn. Arról is érdemes szót ejteni, hogy a vizeletcsepegés vagy -elfolyás további komplikációkat okozhat. Ilyen például a bőrirritáció az állandó nedvesség miatt, amely különböző fekélyeket, gyulladásokat és kiütések okozhat, ami újabb problémákat idézhet elő.

Intim torna, hólyagtréning és nedvszívó segédeszközök

Bármelyik inkontinencia okozza a tüneteket, ez az állapot akár rövid idő alatt is könnyen súlyossá válhat, kezelés nélkül idővel akár korlátozhatja a szokásos napi tevékenységeinket vagy a munkánk elvégzését, valamint a társas kapcsolataink rovására is mehet. Kérjünk mielőbb szakorvosi segítséget, hiszen ez a probléma többféleképpen is kezelhető.

Sok esetben elég hozzá például a rendszerese intim torna vagy a hólyagtréning. Mindkettő könnyen megtanulható akár idősebb korban is, az eredményük pedig néhány hét után már jelentős lehet. Ne feledjük el, hogy bár a vizeletürítés örökölt, visszatartása már tanult folyamat. A gátizmok megerősítésével ráadásul sok esetben nemcsak a vizeletcsepegést állíthatjuk meg, hanem még a szexuális életre is pozitív hatással lehet.

Bár előfordulhat, hogy a problémát gyógyszeresen vagy műtéti úton lehet csak eredményesen kezelni, sokszor pusztán a kezelőorvossal egyeztetett életmódváltás is komoly eredményeket hozhat. A légáteresztő, fokozott nedvszívó kapacitással bíró inkontinenciabetétek szintén megoldást jelentenek, biztonságérzetet nyújtanak az érintetteknek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra