Ezt tette a járvány a járóbeteg-ellátással

Látványos ábra mutatja meg, hogyan szorította háttérbe a járóbeteg-ellátást 2020-ban a koronavírus-pandémia.

A fogászatokon 41 százalékkal, a reumatológiákon 37 százalékkal, a gyerekgyógyászatokon 32 százalékkal esett vissza Magyarországon az ellátott betegek száma 2020-ban - írja a Qubit az alapján az ábra alapján, amelyet Tóth G. Csaba demográfus készített. A szakember a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett, egész évre vonatkozó 2020-as adatokat viszonyította a járvány előtti öt év átlagához.

koronavírus-járvány, KSH, járóbeteg-ellátás

A lap megemlíti a Közgazdasági és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének (KRTK-KTI) egyik tanulmányát, amelyben megjegyzik : a járvány számos indirekt módon befolyásolhatja a halálozásokat, és ebbe beletartozik az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére és az egészségügyi kapacitásokra gyakorolt hatás is.

Már a magánegészségügyben is egyre többet kell várni Hónapokat kell várni, míg egy endokrinológus szakorvos új betegeket fogad, és egyre növekszik azoknak a száma is, akik privát szolgáltatónál végeztetnék műtétjüket.

Felfüggesztették, majd újraindították

Az első hullám elején, 2020. március 15-étől az Emberi Erőforrások Minisztériuma felfüggesztette a halasztható beavatkozásokat, beleértve az egynapos sebészetet, valamint a szervezett népegészségügyi szűrővizsgálatokat is, amelyeket aztán több lépcsőben indítottak újra májusban és júniusban. A második és harmadik hullámban már szelektív módon függesztették fel az ellátást: az egynapos sebészet 2020. november 10. és 2021. február 3. között, valamint 2021. március 5. és május 3. között szünetelt, a szűrővizsgálatokat viszont már csak három hétre, 2021. április 9. és április 29. között állították le.

A KRTK-KTI kutatói szerint 2020 március-áprilisában a járóbeteg-ellátás teljesítménye 50-65 százalékkal, míg a fekvőbeteg-ellátás teljesítménye 35-40 százalékkal esett vissza. Utána fokozatosan visszaállt, és szeptember-októberig a szokásoshoz közeli értéken üzemelt, majd ezután egészen 2021 májusáig 15-30 százalékkal csökkentett szinten működött.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.