Inkontinencia: nem csak az idős nők betegsége

Gyakori tévhit, hogy a vizelet-inkontinencia, azaz az akaratlan vizeletszivárgás kizárólag az idősebb nőket sújtja - ez azonban nem teljesen igaz. Inkontinenciás panaszok akár fiatalon is, és mindkét nemnél egyaránt jelentkezhetnek.

Mi a vizelet-inkontinencia?

Vizelet-inkontinenciáról akkor beszélünk, mikor akaratunktól függetlenül vizelet ürül ki a húgyhólyagunkból. Ez lehet csupán néhány csepp is, vagy akár nagyobb mennyiség.

Így működik a szén-dioxid-lézer-technológia Számos nő számára okoznak az életminőségre is kiható kellemetlenségeket a szülés után fellépő, illetve a menopauza során kialakuló hüvelyi változások. Legyen szó azonban akár vizelettartási nehézségekről, akár a szexuális élet terén jelentkező problémákról, a legmodernebb lézeres kezeléssel egyszerűen és hatékonyan enyhíthetőek a panaszok. Kattintson a részletekért!

Nőknél, férfiaknál, fiataloknál, időseknél is előfordulhat

A hólyaggyengeség valójában népbetegségnek számít: előfordulhat az egy vagy több szülésen átesett valamint a változás korába érő nőknél, a túlsúllyal bajlódó mindkét nembelieknél és a prosztatabetegségektől szenvedő férfiaknál is. A sort folytathatnánk, hiszen az előbbiek csak néhány azon társadalmi csoportok közül, akik körében egyáltalán nem ritka kellemetlenség az önkéntelen vizeletvesztés. De hiába a rengeteg érintett, a problémát a legtöbben ma is tabuként kezelik. Szégyenként élik meg, gyakran még orvoshoz sem mernek fordulni, így akár évekig szenvedhetnek a panaszoktól. Pedig az időben elkezdett kezeléssel maradéktalanul gyógyítani, de legalábbis jelentősen enyhíteni lehetne a tüneteket.

A hólyaggyengeség népbetegségnek számít
A hólyaggyengeség népbetegségnek számít

Az inkontinenciát azért tartják inkább női betegségnek, mert a férfiak fizikai felépítésükből adódóan előnyösebb helyzetben vannak: sokkal erősebb és kevésbé nyitott a gátizomzatuk, mint a nőké, így kevésbé sérülékeny is. Ráadásul pedig a férfiak legalább 15 cm-rel hosszabb húgycsővel rendelkeznek mint a nők, ebből adódóan a húgycső-záróizom gyengeségéből eredő stressz-inkontinencia is ritkábban jelentkezik náluk. Létezik azonban az inkontinenciának olyan formája, amely leginkább a férfiakat sújtja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az inkontinencia kialakulása

Ha gátizomzatunk erős és egészséges, akkor megfelelően tudja tartani a húgyutak szerveit, miközben a húgyhólyagot is zárva tartja. Akkor jelentkezhet akaratlan vizeletszivárgás, ha ezek az izmaink valamilyen okból kifolyólag veszítenek rugalmasságukból és erejükből. A gátizomzatunk gyengülését több ok is előidézheti:

  • Vannak, akik örökletesen gyengébb gátizomzattal rendelkeznek. Náluk akár fiatal korban is előfordulhat egy-egy csepp vizelet távozása például tüsszentés közben
  • A súlyfölösleg is nagy terhet ró a gátizmainkra
  • A terhesség és szülés - különösen a gyenge fájásokkal járó - szintén hozzájárulhat az inkontinencia kialakulásához. A terhesség alatt a kismamák 30-50 százalékának vannak kisebb-nagyobb vizelettartási nehézségei. Normális lefolyású szülés után a nők negyedénél marad fenn bizonyos mértékű inkontinencia.
  • A menopauza okozta hormonális változások is megváltoztatják a medence- valamint a hastájéki izmaink állapotát
  • A férfiaknál nagyon gyakran jelentkezik különféle prosztata-betegségben szenvedőknél (például prosztata-megnagyobbodás, prosztatagyulladás, vagy prosztatarák esetében)
  • Idegrendszeri károsodások, gyógyszerszedés vagy akár valamilyen fertőzés is okozhat hólyaggyengeséget. Sokan nem tudják, de például afelfázásis járhat átmeneti inkontinenciával.

Gyógyulási esélyek

A legtöbb esetben az inkontinencia gyógyítható, ám ez természetesen attól is függ, hogy mi váltotta ki a panaszokat. Enyhébb esetekben sokat segíthet egy egyszerű életmódváltás is: hasznos lehet, ha odafigyelünk arra, hogy rendszeresen, nem túl nagy időközönként elmenjünk a mosdóba, ha kerüljük a vízhajtó italokat és ha odafigyelünk az érintett izmok megfelelő tornájára. Súlyosabb esetekben pedig műtéti megoldás is szóba jöhet. A legfontosabb, hogy panaszainkkal ne szégyelljünk orvoshoz fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.