Ahogy már korábban megírtuk , az új társadalombiztosítási törvénynek köszönhetően jövőre már jelentősen csökkenhetnek az adminisztrációs terhek, és az egészségügy potyautasait is automatikusan kiszűrné az új rendszer. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésének 3 havi elmaradása után az érintettek nem vehetik igénybe az államilag finanszírozott egészségügyi szolgáltatásokat. A tervezetet december 11-én meg is szavazta az Országgyűlés.
A törvény elfogadása azonban nagy pont kavart az egészségügyi szektorban. A Magyar Orvosi Kamara ( MOK ) és a Magyar Szakszervezeti Szövetség ( MASZSZ ) is megírta véleményét az új szabályozásról. A legfőbb problémának azt tartották, hogy a törvény értelmében az egészségügyi ellátószemélyzet kénytelen lenne megtagadni a beteg ellátását, ha annak tisztázatlan a jogviszonya- ez azonban az orvos és a beteg közötti bizalmi viszonyt rombolná le. Azt is kifogásolták, hogy a rutin vizsgálatokért több tízezret, a komolyabb beavatkozásokért pedig több százezret vagy akár egymillió forintnál is többet kell fizetnie a - sokszor önhibáján kívül - tartozó betegnek. A szervezetek ezért arra kérték Áder János köztársasági elnököt, hogy a törvényt küldje vissza megfontolásra az Országgyűlésnek.
Az új törvény nem befolyásolja az életmentést
A köztársasági elnök szerint azonban sokan félreértelmezék az új törvény lényegét. Az új szabályozás alapján - úgy, mint eddig - teljes körű természetbeni egészségügyi ellátásra jogosult minden kiskorú, tanuló, nyugdíjas és biztosított munkavállaló. A szociálisan rászorultak és hajléktalanok egészségügyi ellátását is bizosítják hatályos törvények. A törvénymódosítás nem érinti továbbá a sürgősségi ellátást és a mentést sem - erre továbbra is mindenki jogosult marad, ahogy eddig.
Az államfő szerint azért indokolt a törvénymódosítás, mert az elmúlt időben jelentősen nőtt azoknak a száma, akik nem fizettek egészségügyi szolgáltatási járulékot, az ingyenes egészségügyi szolgáltatást viszont igénybe vették. Ez igazságtalan és méltatlan a járulékot becsületesen fizetőkkel szemben - fogalmazott.
Ezért az új törvény úgy rendelkezik, hogy azok a személyek - és csak azok -, akik a jövőben szándékosan nem fizetnek egészségügyi szolgáltatási járulékot, az egészségügyi szolgáltatást csak akkor vehetik igénybe, ha tartozásukat rendezték. Ugyanakkor a sürgősségi ellátásra a tartozásukat még ki nem fizető polgárok is jogosultak. "Mindezekre tekintettel a mai napon elrendeltem a törvény kihirdetését" - zárta szerdai közleményét az államfő.