A járvány miatti plusz munka és fokozott veszély miatt bruttó 500 ezer forintos jutalmat ígért a kormány azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik aktívan részt vettek a koronavírus elleni küzdelemben. Kiderült azonban, hogy az egyszeri juttatásból sem a gyógyszerészek és gyógyszerészeti asszisztensek, sem pedig az idősotthonok alkalmazottai nem részesülhetnek. A fővárosi önkormányzatok kisebb pénzjutalommal, az egyházak pedig cafetériával mégis elismernék ez utóbbiak erőfeszítéseit - írja az Index .
Az idősotthonok esetében a problémát az jelentette, hogy többségükben önkormányzati, egyházi vagy céges fenntartásban állnak, így Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere szerint nem tartoznak bele az állami egészségügyi dolgozók körébe, bár szóban az ő munkájukat is megköszönte. Pedig az itt dolgozóknak is szigorú előírásokat betartva, védőfelszerelésben kellett dolgozniuk annak érdekében, hogy a vírus ne juthasson el az ott ellátott, legkiszolgáltatottabb egészségi állapotú emberekhez.
Az egyházak és az önkormányzatok is segítenének
Az Index cikke szerint akad azért példa arra, hogy az idősotthonok önkormányzati vagy egyházi fenntartója külön elismeri az ott dolgozók többletmunkáját a koronavírus-járvány alatt. "A főváros az összes saját fenntartású idősotthon intézményvezetőjének adott forrást arra, hogy az intézményben dolgozó szociális dolgozókat egyszeri 100 ezer forintos jutalomba részesítse a járványhelyzetben végzett, emberfeletti munkájukért" - válaszolta a lap megkeresésére a Főpolgármesteri Hivatal.
Ezenkívül január elsejétől a Fővárosi Önkormányzat bevezette a Budapest Pótlékot, amelyet a járvány ideje alatt is folyósított a dolgozóknak. Ez az intézkedés az év eleje óta nagyjából havi 15 százalékos fizetésemelést jelent a legalacsonyabb keresetűeknek és a régóta munkaviszonnyal rendelkezőknek.
A Magyar Katolikus Püspöki Kar közleménye szerint az egyházi fenntartók extra cafeteria juttatással vagy jutalommal igyekeznek megköszönni munkájukat, ennek módja és mértéke azonban fenntartónként változó. A Magyarországi Református Egyház Diakóniai Iroda szintén jelezte, hogy lehetőségeikhez mérten igyekeznek támogatni az otthonok dolgozóit, konkrét összegről azonban csak a későbbiekben várható döntés. "Bízunk benne, hogy a kormány, ahogyan eddig is tette, a működési támogatáson felül pluszforrást biztosít a többletmunka elismeréseként" - írták az Indexnek címzett válaszukban.