Jelentős előrelépés történt egy hazai szívcentrumban. A Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet 1,245 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programban. Ebből pedig be tudtak vezetni Magyarországon eddig nem elérhető kardiovaszkuláris katéterterápiás és műtéti beavatkozásokat.
Ezt kell tudni az új módszerekről
A két innovatív technika egyike a magzati korban felfedezett, a két szívkamrát elválasztó falon lévő lyuk katéterrel történő bezárása. Ezt eddig a kisgyerekeknél nyitott szívműtétben végezték, azonban az új eljárással katéteresen gyógyítható az elváltozás, már nyolc kilogramm alatti gyerekeknél is – ismertette Andréka Péter főigazgató.
A másik beavatkozást a felnőtteknél alkalmazzák a magas tüdővérnyomás nyomán kialakult szívelégtelenségnél. Magyarországon eddig csak gyógyszeres kezelésre volt lehetőség, a műtéti beavatkozásokat pedig a magyar betegeken is külföldön végezték.
Hosszú felkészülés kellett
A módszerek bevezetését egyébként hosszú felkészülés előzte meg az igazgató elmondása szerint. A magyar orvosok külföldön tanulták meg a különböző eljárásokat. A program keretében beszerzett CT- és MR-berendezések pedig a „top kategóriát” képviselik, ezek nélkül ugyanis a pontos diagnózis felállítása és a terápia sem lehetséges – emelte ki Andréka Péter.