Ezek a betegségek társulhatnak a pikkelysömörhöz

A pikkelysömörhöz gyakran társul szív- és érrendszeri betegség, depresszió és metabolikus szindróma. Utóbbi egy tünetegyüttes, amelyre elhízás, magasvérnyomás-betegség, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérzsír- és koleszterinszint jellemző.

Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza szerint aki pikkelysömörrel küzd, érdemes kivizsgáltatnia magát, hogy nincs-e a bőrbetegségén kívül egyéb belszervi betegsége.

A túlsúly komoly rizikófaktor

Van összefüggés a metabolikus szindróma elemei és a pikkelysömör közt - áll a kutatási eredményekben. Egy izlandi munkacsoport 6549 páciens adatait dolgozta fel, akiknél a pikkelysömör előfordulása 4 % volt. A betegek átlagéletkora 39 év, átlagos testtömeg-indexük pedig 28. A testtömeg-index vagy BMI nem más, mint a testsúlyból és a magasságból kiszámolt hányados, amely elhelyez egy adott személyt az alultápláltság-elhízás skálán. (Igaz, a testzsír-százalékra és az izom-zsír arányra ebből a számból nem lehet következtetni.) A 28-as BMI érték túlsúlyra utal.

eros_viszketes_kiutesek_n
Belszervi panaszok is társulhatnak a pikkelysömörhöz. Fotó: 123rf

Hasi elhízás

Az eredmények szerint a pikkelysömörös betegek 40 %-a mutatta a metabolikus szindróma (elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, magas vérzsír-szint) tüneteit, míg a psoriasisban nem szenvedő páciensek körében ez 23% volt. A metabolikus szindrómában szenvedő pikkelysömörös betegek 63%-ára a hasi elhízás volt jellemző, 44%-ban pedig a magas trigliceridszint. A triglicerid a növényi olajak és az állati zsiradékok fő összetevője, a vérben mért magas trigliceridszint pedig hajlamossá tehet az érelmeszesedésre és a szívinfarktusra is.

A szakértők szerint elmondható, hogy a pikkelysömörös betegeknél kétszer gyakoribb a metabolikus szindróma előfordulása kortól, nemtől, rassztól függetlenül a pikkelysömörben nem szenvedő populációhoz képest. Ezt a tényezőt tehát mindenképpen érdemes számításba venni a psoriasis kezelésénél, és fontos felhívni a betegek figyelmét az életmódváltás szükségességére. E téren nem lehet eléggé hangsúlyozni a modern életmód-orvoslás jelentőségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A pikkelysömör tüneteiről és kezelési lehetőségeiről részletesen itt olvashat!

Az orvosi kezelés a psoriasis típusától függ

A pikkelysömörnek több típusát különböztetjük meg:

  • a plakkos típusnál csak bizonyos testrészeken jelentkeznek a tünetek
  • a guttált formánál testszerte jelen vannak a foltok
  • az inverz típusnál a hajlatokban láthatóak a vörös, hámló területek.
  • a pustulosus formában elsősorban a tenyereken és a talpakon jelentkeznek nedvező hólyagok, hámlás és vörösség
  • a körmöt érintő pikkelysömörre a köröm pattogzása vagy gödrök kialakulása jellemző, a köröm akár le is válhat a körömágyról, megvastagodhat és/vagy sárgára, barnára színeződhet
  • a hajas fejbőrt érintő formánál a fejbőrön jelentkeznek a tünetek
  • az erythrodermiás psoriasis a legsúlyosabb, amikor az egész test vörössé, gyulladttá válik

"Leggyakrabban a plakkos típusú psoriasist diagnosztizáljuk, amikor elsősorban a könyökök, térdek területén, végtagok feszítő felszínén jelennek meg vörös alapon viaszfehér, hámló, elszarusodó foltok. Vannak azonban olyan esetek is, amelyek nem járnak ilyen feltűnő bőrtünetekkel. Előfordul, hogy a pikkelysömör csak a hajas fejbőrön vagy csak a körmökön jelentkezik, és sajnos sok esetben ízületi gyulladással is járhat. Ez a betegség nem összetévesztendő a reumás ízületi gyulladással, a különbség vérvizsgálattal mutatható ki" - ismerteti dr. Rózsa Annamária.

"A betegség a szarutermelő sejtek túlburjánzásával, fokozott működésével, ezáltal a bőr fokozott elszarusodásával jár, és egyelőre nem gyógyítható. A kezelések éppen ezért a tünetek csökkentését célozzák, tulajdonképpen a tünetmentességet szeretnénk elérni hosszú távon."

A kortikoszteroid-, szalicilsav- és D-vitamin-származékot tartalmazó kenőcsök mind alkalmazhatóak a pikkelysömör helyi kezelésében, kiterjedt esetben pedig jó hatású lehet az UV fototerápia is. Súlyos, kiterjedt psoriasis esetén, illetve ha a betegség jelentősen rontja a beteg életminőségét, szóba jön szisztémás belsőleges terápia is, amely akár éveken át tartó teljes tünetmentességet is eredményezhet. A kezelés azonban nemcsak a zavaró külső panaszok miatt fontos, a Journal of Cardiology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a psoriasisban szenvedő betegeknek érdemes nagyobb figyelmet fordítaniuk a szívbetegség kockázatára is, mivel esetükben nagyobb az artériaelzáródás valószínűsége, mint a pikkelysömörben nem szenvedő emberekben. Vagyis a pácienseknek a bőrgyógyászati kezelés mellett adott esetben érdemes belgyógyászati szűréseket is végeztetniük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.