A pikkelysömör, illetve az ekcéma a két leggyakoribb örökletes bőrbetegség, amelyek világszerte emberek millióinak okoznak kellemetlenségeket. Hatékony gyógymódot egyelőre egyik betegségre sem sikerült kifejleszteni, a kezelések elsősorban a tünetek enyhítését célozzák. Svéd kutatóknak azonban most sikerült megtalálni azokat a géneket, amelyek a két bőrbetegség kialakulását okozhatják. A genetikai háttér ismeretében pedig olyan célzott terápiás készítményeket is alkalmazhatnak majd, amelyek a betegséget okozó folyamatokra mérhetnek csapást.
Pelin Sahlén, a KTH Királyi Műszaki Intézetének vezető oktatója elmondta, kutatócsoportjával 118 olyan gént vizsgáltak meg, amelynek szerepe lehet a gyakori bőrbetegségek kialakulásához. Ehhez a kutató 2015-ben kifejlesztett, Capture Hi-C (HiCap) nevű eljárását alkalmazták, amely a szabályozó génhálózat feltérképezésével tudta azonosítani a betegséghez köthető genetikai folyamatokat. Összesen 17 olyan gént sikerült így azonosítaniuk, amely a pikkelysömör, illetve az ekcéma kialakulásában is fontos szerepet játszhat.
A lakosság 3 százalékát is érintheti
A pikkelysömör (psoriasis) egy igen gyakori, krónikus lefolyású, immunológiai gyulladás által kiváltott bőrbetegség. Legfőbb jellemzője a bőrfelszínen megjelenő vörös színű, fehéren hámló, több centiméter nagyságú bőrtünetek (papulák és plakkok) kialakulása. A Földön mindenhol igen elterjedt betegség, területenként az összlakosság 1,5-3 százalékát érinti.
Kialakulásának pontos oka még mindig nem ismert, a már vizsgált genetikai háttéren túl több más tényező is szerepet játszhat a benne. A betegség kezelésében egyre fontosabb szerepük van a különböző biológiai terápiáknak, melyek lényege a fehérvérsejtek, immunsejtek és a hámsejtek kölcsönhatásának gátlása.