Nagy előrelépés a pikkelysömör kezelésében

Svéd kutatók 17 olyan gént azonosítottak, amely szerepet játszhat a pikkelysömör és az ekcéma kialakulásában. Egyelőre mindkét betegség gyógyíthatatlan, a felfedezés azonban új, célzott terápiák előtt nyithat utat.

A pikkelysömör, illetve az ekcéma a két leggyakoribb örökletes bőrbetegség, amelyek világszerte emberek millióinak okoznak kellemetlenségeket. Hatékony gyógymódot egyelőre egyik betegségre sem sikerült kifejleszteni, a kezelések elsősorban a tünetek enyhítését célozzák. Svéd kutatóknak azonban most sikerült megtalálni azokat a géneket, amelyek a két bőrbetegség kialakulását okozhatják. A genetikai háttér ismeretében pedig olyan célzott terápiás készítményeket is alkalmazhatnak majd, amelyek a betegséget okozó folyamatokra mérhetnek csapást.

A pikkelysömör még nem gyógyítható, tünetei azonban viszonylag jól kezelhetőek. Fotó: Getty Images
Apikkelysömörmég nem gyógyítható, tünetei azonban viszonylag jól kezelhetőek. Fotó: Getty Images

Pelin Sahlén, a KTH Királyi Műszaki Intézetének vezető oktatója elmondta, kutatócsoportjával 118 olyan gént vizsgáltak meg, amelynek szerepe lehet a gyakori bőrbetegségek kialakulásához. Ehhez a kutató 2015-ben kifejlesztett, Capture Hi-C (HiCap) nevű eljárását alkalmazták, amely a szabályozó génhálózat feltérképezésével tudta azonosítani a betegséghez köthető genetikai folyamatokat. Összesen 17 olyan gént sikerült így azonosítaniuk, amely a pikkelysömör, illetve az ekcéma kialakulásában is fontos szerepet játszhat.

A lakosság 3 százalékát is érintheti

A pikkelysömör (psoriasis) egy igen gyakori, krónikus lefolyású, immunológiai gyulladás által kiváltott bőrbetegség. Legfőbb jellemzője a bőrfelszínen megjelenő vörös színű, fehéren hámló, több centiméter nagyságú bőrtünetek (papulák és plakkok) kialakulása. A Földön mindenhol igen elterjedt betegség, területenként az összlakosság 1,5-3 százalékát érinti.

Kialakulásának pontos oka még mindig nem ismert, a már vizsgált genetikai háttéren túl több más tényező is szerepet játszhat a benne. A betegség kezelésében egyre fontosabb szerepük van a különböző biológiai terápiáknak, melyek lényege a fehérvérsejtek, immunsejtek és a hámsejtek kölcsönhatásának gátlása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.