A pikkelysömör a leggyakoribb krónikus bőrbetegség
Világszerte mintegy 120 millió, idehaza a statisztikák szerint 150-200 ezer embert érint a pikkelysömör . A tudomány jelenlegi ismeretei szerint autoimmun betegség, vagyis az immunrendszer hibás működésére vezethető vissza. A szervezet megtámadja az egészséges bőrsejteket, és ez okozza a krónikus bőrgyulladást, amely elsősorban vöröses, hámló, a bőrfelszínből enyhén kitüremkedő foltokban nyilvánul meg.
A pikkelysömör örökletes?
A vizsgálatok szerint a részben örökletes tényezők állnak a háttérben, ismert továbbá, hogy öröklött hajlam esetén bőrsérülések, illetve egyes szervi betegségek, mint a cukorbetegség , a májbetegségek , a belső szervi daganatok, és lappangó, idült gyulladásos gócok kiválthatják a pikkelysömört . Általánosan elfogadott nézet szerint a stressz is fontos szerepet játszik a tünetek súlyosbodásában.
A betegség pontos okának beazonosítása azonban egyelőre még várat magára, ami azt jelenti, hogy a kezelés a panaszok eltüntetésére, a tünetmentesség beállítására irányul és az immunológiai kutatások fejlődésének következtében egyre hatékonyabban képes minderre.
A gyógyítás legújabb lehetőségei
A pszoriázis hagyományos terápiás módszerei közé a helyi - vagy szisztémás - gyógyszeres kezelés, valamint fényterápia, illetve ezek kombinációi tartoznak. Áttörést jelentett a gyógykezelésben a biológiai terápia, amely a betegség középsúlyos és súlyos formáiban alkalmazható azokban az esetekben, amikor a hagyományos eljárások hatástalannak bizonyulnak.
Segíthet a biológiai terápia?
2016-os kutatásoknak köszönhetően pedig hamarosan újabb mérföldkőhöz érkezhet a pszoriázis biológiai terápiája . Tavaly ugyanis sikeresen lezárultak ugyanis a klinikai tesztjei annak az új célzott kezelési formának, amely felválthatja a TNF-alfa működését módosító gyógyszereket. Az új, ún. szelektív IL17-gátlók a fájdalmas, gyulladásos folyamatokat beindító interleukin-17 (IL-17) immunsejtek hatástalanítására építenek, így módosítva a pikkelysömörben jellemző immunválaszt.
Az új gyógyszerrel, amellyel a klinikai vizsgálatok tanúsága szerint gyorsan, és igen jó arányban érhető el tünetmentesség, jelentős mértékben javítható a betegek életminősége.